Zobacz najpiękniejsze plaże, póki jest czas! Połowa z nich zniknie za twojego życia

Zatrważające informacje płyną z najnowszych badań przeprowadzonych przez europejskich naukowców. Przez trwające zmiany klimatyczne w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zniknie połowa z piaszczystych plaż na świecie!

Już w 2050 roku erozja dotknie 15% wszystkich plaż, zatem znane nam wszystkim linie brzegowe już wkrótce będą nie do poznania. Liczba zniszczonych wybrzeży różni się w zależności od ich lokalizacji. Najbardziej zagrożone zniknięciem są plaże na wschodnim wybrzeżu obu Ameryk, w południowej Azji oraz w środkowej części Europy zarówno na południu jak i północy. Woda wedrze się wgłąb lądu na 100 metrów do 2100 roku. Oznacza to, że za 80 lat zniknie około połowa ze wszystkich plaż na świecie (większość z nich ma mniej niż 100 m szerokości).

Zatrważające wyniki badań naukowców

Badania wskazujące na taki stan rzeczy przeprowadzili naukowcy ze Wspólnego Centrum Badawczego przy Komisji Europejskiej oraz uniwersytetów w Hiszpanii, Portugalii i Holandii. Do swoich badań naukowcy wykorzystali model wzrostu poziomu oceanów oraz ryzyko wystąpienia gwałtownych sztormów. Pod uwagę wzięto również naturalne procesy erozji oraz wpływ człowieka (rozwój zabudowań przy wybrzeżach, etc.). 

Zniknięcie plaż będzie miało wpływ nie tylko na turystykę. Choć miejsca takie jak Brazylia czy Australia zarabiają na swoich plażach przez cały rok, co będzie dla tych krajów bardzo odczuwalne. Ucierpi na tym również linia brzegowa chroniona przez piaszczyste zapory, a wraz z nią środowisko naturalne. Warto dodać, że plaże znikają już teraz, nie jest to zjawisko, które dopiero nastąpi. W niektórych miejscach lokalne władze decydują się na dowożenie piasku, by zachować swoją obecną linię brzegową. Dzieje się tak głównie w dużych miastach położonych nad wodą, np. w Miami, ale również na Karaibach.

Według naukowców erozję plaż mogłoby powstrzymać ograniczenie wytwarzania gazów cieplarnianych przez człowieka. Zastopowałoby to zmiany klimatyczne, które są główną przyczyną niszczenia plaż.

źródło: tanie-loty.com.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *