Zniesienie wiz do USA. Ambasador zapowiada, że swobodnie polecimy do Stanów najpóźniej w 2020

– Zamierzam doprowadzić do wprowadzenia programu bezwizowego dla Polaków zanim opuszczę kraj.

Mam nadzieję, że będzie to w tym roku – powiedziała na antenie telewizyjnej ambasador USA Georgette Mosbacher.

Georgette Mosbacher po raz kolejny powtórzyła, że bardzo zależy jej na doprowadzeniu do zniesienia wiz dla Polaków. W programie „Dzień na świecie” w Polsat News zaapelowała do Polaków, by składali wnioski o przyznanie wizy.

– Chciałabym prosić wszystkich Polaków, by skorzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych, żebyśmy mogli osiągnąć ruch bezwizowy, obniżając wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych trzech procent.

Pomóżcie mi w tym! Dziękuję. Musiałam wykorzystać okazję – powiedziała.

Kiedy, zdaniem pani ambasador, możemy się tego spodziewać?

– Mam nadzieję, że w tym roku. Ale na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020 – zadeklarowała.

Głównym tematem rozmowy była obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Ambasador USA powtórzyła za amerykańskimi politykami, że obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce „będzie większa i trwała”. Raczej nie należy oczekiwać, by polegała ona na stałym stacjonowaniu w bazie „Fort Trump” – wbrew temu, czego życzą sobie polskie władze.
Dodała, że strona amerykańska nie używa określenia „Fort Trump”.

– Wolimy mówić o trwałej obecności. Jesteśmy bowiem w trakcie negocjacji. Chciałabym jednak jasno powiedzieć – nasza obecność w Polsce będzie większa i trwała. W tej chwili jest tu cztery i pół tysiąca amerykańskich żołnierzy, rotacyjnie wprawdzie, ale przez cały czas. A będziemy mieć więcej oddziałów. Pracujemy nad planem, który sformalizuje obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce na bardzo długi czas – podkreślała ambasador.

źródło – wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *