Złe wieści! Teraz już nie dostaniesz odszkodowania za 3-godzinne opóźnienie lotu

Agencja Reuters poinformowała, że Unia Europejska planuje wydłużyć czas minimalnego opóźnienia lotu, po którym pasażerowie mają prawo ubiegać się o odszkodowania. Dotychczas były to 3 godziny.

Złe wieści

Pasażerom raczej się to nie spodoba, ale zgodnie z dokumentami Komisji Europejskiej taki zabieg obniżyłby w dużym stopniu koszty przewoźników. Część krajów członkowskich i linii lotniczych narzeka na te przepisy, bo liczba opóźnień i odwołanych lotów ciągle rośnie. Obecnie sześciomiesięczną prezydencję w UE sprawuje Chorwacja, która co prawda proponuje utrzymanie kwot odszkodowań, ale sugeruje właśnie wydłużenie minimalnego czasu opóźnienia lotów.

Obecnie prawo mówi, że jeśli do lotniska docelowego dotarłeś ponad 3h później niż planowano, możesz spróbować ubiegać się o rekompensatę.

Stawki odszkodowań są ustalone z góry przepisami prawa. Ich wysokość zależna jest od odległości dzielącej port wylotu od portu docelowego.

  • 250 Euro – dla lotów na dystansie do 1500 km
  • 400 Euro – dla lotów na dystansie od 1500 km do 3500 km (również dla lotów powyżej 3500 km, w sytuacji gdy każde z lotnisk – zarówno port startu jak i port lądowania – znajduje się na terenie Unii Europejskiej)
  • 600 Euro – dla lotów na dystansie powyżej 3500 km (w sytuacji gdy przynajmniej jedno z lotnisk – port startu lub port lądowania – znajduje się poza terenem Unii Europejskiej)

źródło: tanie-loty.com.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *