Zabawę czas zacząć! Oto najlepsze karnawały 2019 w Europie!

W tym roku czeka nas wyjątkowo długi karnawał, bo aż 59 dni świętowania! W tym czasie w całej Europie możecie liczyć na wiele barwnych, tajemniczych i szalonych imprez.

Najlepiej zaplanować je sobie już teraz. Poznajcie 6 najciekawszych karnawałów 2019!

Karnawał na TeneryfieKarnawał w Santa Cruz swoim rozmachem ustępuje jedynie imprezie w Rio de Janeiro . Co roku bierze w nim udział ponad 250 tys. ludzi. To najbardziej „brazylijski” ze wszystkich hiszpańskich karnawałów. Uroczystości otwierane są wyborem Królowej, po czym następuje spektakularna parada.

Uczestnicy prześcigają się w wyborze ekstrawaganckich strojów. Kulminacją jest wtorkowa parada El Coso, której przewodzi ubrana z przepychem Królowa ze swoją świtą. W tym czasie ulice tętnią latynoskimi i afrykańskimi rytmami, które porywają tłum w wir dzikiej zabawy. Nie można także przegapić tzw. Pogrzebu Sardynki – papierową rybę obwozi się na platformie, a następnie podpala w otoczeniu ubranych na czarno żałobników. W tym roku motywem przewodnim będzie Głębokie Morze, można więc spodziewać się wielu niebieskich akcentów i kostiumów syren.

Karnawał na Teneryfie odbywa się terminie: 27.02-10.03.2019

Karnawał w Retimno

Kolorowe kostiumy, huczna zabawa i wspaniała atmosfera – tak pokrótce można opisać najciekawszą imprezę na Krecie. Pierwszy karnawał w Retimno zorganizowano w 1914 r. Od tego czasu, każdego roku przez trzy tygodnie w mieście odbywają się maskarady i liczne wydarzenia, w tym koncerty, parady uliczne i zabawy dla dzieci. 

W uroczystościach bierze udział ponad 100 tys. ludzi z Grecji i zagranicy. Wizytówką kreteńskiego karnawału jest zabawa pod hasłem „Poszukiwanie skarbu” oraz niedzielna Wielka Parada z barwnymi platformami i tysiącami uczestników przebranymi w oryginalne stroje. Co istotne, wszystkie platformy wykonywane są z materiałów poddawanych recyklingowi, a rzeźby powstają przy udziale lokalnych artystów. Później ozdabiają one ulice miasta.

Karnawał w Retimno odbywa się terminie: 28.02-10.03.2019

Karnawał w Wenecji


Karnawał w Wenecji

O tym karnawale słyszał chyba każdy – przepiękne stroje, wspaniałe występy artystyczne i wielkie bale niczym z baśni. Jego rozpoczęcie zwiastuje Lot Anioła (Volo dell’Angelo) czyli młoda kobieta, która na linach zjeżdża z dzwonnicy San Marco na balkon Palazzo Ducale. Wśród innych atrakcji warto wymienić spektakularny pokaz na wodzie ‘Festa Veneziana’ w dzielnicy Rio di Cannaregio oraz rewie wytwornych kostiumów, które odbywają się codziennie na placu przed Bazyliką św. Marka. Za każdym razem widzowie wybierają uczestników z najpiękniejszymi strojami i maskami. Te powinny nawiązywać do obowiązującego motywu przewodniego. Łatwo wytłumaczyć, dlaczego Wenecja gości najsłynniejszy europejski karnawał – przepiękna sceneria i wszechobecna atmosfera tajemniczości niewątpliwie potrafią przenieść w świat fantazji.

Karnawał w Wenecji odbywa się terminie: 16.02-5.03.2019

Karnawał w Binche


Ten karnawał należy do mężczyzn nazywanych Gilles. Fot. Marie-ClaireCC BY 3.0

Najkrótszy i zarazem jeden z najstarszych ulicznych karnawałów w Europie słynie z parady Gilles. Biorą w niej udział jedynie mężczyźni i młodzieńcy ubrani w specyficzne stroje – surduty z epoki, białe czapki i woskowe maski z zielonymi okularami. Kolory odpowiadają belgijskiej fladze. W Tłusty Wtorek, który stanowi kulminację karnawałowych uroczystości, ponad tysiąc identycznie wyglądających mężczyzn pojawia się w centrum miasta, żeby wyruszyć na Wielki Plac (Grand-Place). Na miejscu odsłaniają twarze i zakładają białe pióropusze. Rzucają w tłum pomarańczami – kto oberwie, będzie miał w tym roku szczęście. Warto też wiedzieć, że nie każdy może zostać Gillesem. Tradycja przechodzi z ojca na syna i to tylko pod warunkiem, że obaj są rdzennymi mieszkańcami miasta.

Karnawał w Binche odbywa się terminie: 3-5.03.2019

Karnawał w Nicei


W tym roku motywem przewodnim nicejskiego karnawału będzie kino. Fot. ZilCC BY-SA 3.0

Czym byłby karnawał w Nicei bez słynnej bitwy kwiatów? Spektakl znany na Francuskiej Riwierze od 1876 r. jest jednym z najważniejszych punktów programu – postaci w fantazyjnych kostiumach rzucają w publiczność kwiatami. A ta nie pozostaje im dłużna! Ponoć w trakcie wszystkich uroczystości zużywanych jest kilka tysięcy żywych kwiatów. Karnawał rozpoczyna się przyjazdem Króla, a kończy paleniem kukły Jego Wysokości i pokazem sztucznych ogni. W międzyczasie możecie liczyć na widowiskowe parady (polecamy Paradę Świateł) z występami ponad tysiąca tancerzy oraz muzyków z całego świata. W tym roku motywem przewodnim jest „Król Kina”. To dlatego, że wytwórnie Victorine Studios, będące mekką przemysłu filmowego na Lazurowym Wybrzeżu, obchodzą swoje setne urodziny.

Karnawał w Nicei odbywa się terminie: 16.02-2.03.2019

Karnawał w Rijece

Mający długoletnią tradycję chorwacki karnawał w skrócie można opisać jako radosne, niekontrolowane święto. Wszystko zaczyna się od koronacji Królowej i przekazania kluczy do miasta mistrzowi ceremonii. Od tej chwili można spodziewać się szalonej zabawy! Na uczestników czeka szereg atrakcji, w tym Parada Dziecięca i „Paryż-Bakar”, będący parodią słynnego rajdu. Międzynarodowa Parada Karnawałowa stanowi najważniejszą z karnawałowych uroczystości. Co roku biorący w niej udział prześcigają się w kolejnych nieszablonowych pomysłach, pełnych humoru i kreatywności. W końcu motto karnawału brzmi: Bądź kim chcesz! W trakcie parady zobaczycie setki ciekawie udekorowanych platform, tysiące wymyślnych masek oraz spektakularne pokazy fajerwerków.

Karnawał w Rijece odbywa się terminie: 17.01-6.03.2019

źródło tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *