Wyprawa na Mount Everest dla każdego. Ile to kosztuje i gdzie można dojść?

Zobaczyć Mount Everest – to marzenie wielu podróżników. Kojarzone jest jednak z drogą wyprawą, bo chcąc rozpocząć wędrówkę na masyw, trzeba dysponować dużą kwotą pieniędzy, drogim sprzętem, a także wykupić ubezpieczenie. Tylko że wyprawa na Mount Everst wcale nie musi oznaczać wspinaczki na szczyt – jeśli chcemy tylko zobaczyć Dach Świata i zrobić sobie z nim zdjęcie, czeka nas o wiele krótsza trasa – a ta jest niemal dla każdego. I wędrówka kosztuje właściwie grosze!

Wyprawa na Mount Everest – nie taki diabeł straszny

Czomolungma, Dach Świata, Mount Everest – najwyższy szczyt na naszej planecie budzi zachwyt, przyciąga himalaistów, a wręcz nieco przeraża. Nie myśleliście nigdy o zobaczeniu go na żywo – choćby z daleka? To dużo prostsze niż myśli większość osób!

Z czym kojarzycie sobie wędrówkę po Himalajach, by zobaczyć Mount Everest? Trudnymi podejściami, czekanami, linami, dwumetrową warstwą śniegu, koniecznością wykupienia drogiej wycieczki i skorzystania z pomocy Szerpów? Nic podobnego! Zdziwilibyście się, jakie tłumy wędrują do Everest Base Camp z Lukli w Nepalu. W 2015 roku było to 40 tysięcy turystów! Dla porównania tyle samo potrafi odwiedzić Tatrzański Park Narodowy w jeden letni dzień.

Tylko że… z bazy pod Mount Everestem nie widać Mount Everestu 🙂 Trwający około 12-15 dni trekking z Lukli do bazy i z powrotem, to doskonała trasa i cel sam w sobie. Ale jeśli chcecie jedynie zobaczyć Dach Świata i wracać, wystarczy dojście do Namche Bazaar – a taką wycieczkę zrobimy z Lukli nawet w 2-3 dni. To opcja dla leniwych, kochających ciepełko lub nie mających zbyt wiele czasu.

Czy to jest dla każdego? Co wziąć ze sobą?

Wyprawa na Mount Everest – nawet jeśli idziemy tylko do bazy, może nieźle zmęczyć. Jest to jednak łatwy szlak, dziennie pokonuje się stosunkowo niewielkie odcinki i nieduże przewyższenia (nie więcej niż 400-500 metrów, by uniknąć choroby wysokościowej). Trasa do bazy nie jest też wiecznie pokryta śniegiem, wietrzna i nieprzyjazna – wręcz przeciwnie, czekają nas piękne widoki. To sprawia, że Dach Świata jest właściwie dla każdego o jako takiej kondycji – wprawa w Tatrach powinna wystarczyć.

Nie musimy brać lin i czekanów ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczą dobre buty trekkingowe, ciepła kurtka, odzież termiczna, czołówka i inne podstawowe akcesoria. Weźmy też krem z filtrem (kto opalił się w górach, choćby zimą, wie o czym mowa).

Potrzebujemy także zezwolenia na poruszanie się po Parku Narodowym Sagarmatha (20 dolarów, 3000 rupii, około 100 zł), a ubezpieczenie na taką trasę to koszt około 120 dolarów (na wypadek nagłej choroby, czy choćby skręcenia kostki i niemożliwości poruszania się można na wszelki wypadek je wykupić).

Ah! Zapomnielibyśmy. Koniecznie weźcie aparat!

Wyprawa na Mount Everest – ile to kosztuje

Oprócz ubezpieczenia i zezwolenia, trzeba oczywiście wykupić bilety. Wyprawa na Mount Everest nie musi być droga. Warto śledzić tanie loty do Nepalu. Rzadko bo rzadko, ale zdarzają się oferty poniżej 2000 zł w obie strony z różnych europejskich miast.

Z Katmandu lecimy do Lukli. Standardowa cena za taki bilet to 150 dolarów w obie strony od osoby, ale niektórzy chwalą się, że udało się utargować mniej. Targowanie się za bilety lotnicze – wyobrażacie to sobie? Tam jest to możliwe. Przy okazji wylądujemy na uznanym za najbardziej niebezpieczne lotnisku na świecie – na pewno będzie to niesamowite przeżycie. W Lukli niemal wpada się na skalną ścianę przy lądowaniu, a przy starcie z krótkiego pasa wydaje się, że samolot niechybnie leci w przepaść.

Wyprawa na Mount Everest do bazy u stóp masywu nie wymaga zabrania plecaka pełnego jedzenia, po drodze znajdziemy wysyp restauracyjek, w których zjemy tradycyjne nepalskie potrawy, a także schronisk. Wyśpimy się pod dachem, choć oczywiście nie w standardzie pięciu gwiazdek. Noclegi na trasie to koszt od kilku do ok. 40 zł za noc, a posiłki kupimy w cenie 5-15 zł. Co ciekawe więcej zapłacimy za nocleg, jeśli zrezygnujemy z posiłków. Lokalna ludność zarabia bowiem głównie na nich.

Są także biura organizujące wycieczki z Katmandu do bazy pod Mount Everestem. Kosztują one zazwyczaj powyżej 1000 dolarów. Można wybrać taką opcję, ale nie ma takiej konieczności.

Wyprawa na Mount Everest – ruszamy!

Trekking z Lukli do Everest Base Camp i z powrotem trwa kilkanaście dni (12-15). Wchodząc musimy pamiętać o aklimatyzacji. Idziemy przede wszystkim przez Namche Bazaar (Namcze Bazar) na wysokości 3440 m n.p.m., skąd już widać Mount Everest, a konkretnie z punktu Everest View.

Miejscowość jest przepiękna i choć coraz bardziej znana, to wciąż jeszcze niezniszczona masową turystyką.Restauracji i hotelików znajdziemy tu sporo. Zalecane jest zatrzymać się tu choć na jeden dzień na aklimatyzację. Dopiero tu musimy kupić bilet do Parku Narodowego Sagarmatha.

Po drodze przechodzimy przez Tengboche, Dingboche, Loubuche, Gorak Shep i Kala Pattar. Do bazy dochodzimy około 3-10 dnia. Droga powrotna do Lukli trwa około trzech dni. W miejscowościach na trasie oraz w samej bazie możemy korzystać z wi-fi.

Średnio dwie osoby dziennie na szczycie Mount Everestu

Oczywiście, można iść dalej, na Mount Everest. Ale to już zupełnie inna bajka. Trzeba mieć m.in. specjalne zezwolenie. W 2016 roku na Dach Świata wspięły się aż 643 osoby, w tym ponad 440 od nepalskiej strony. 1 procent tych, którzy wyruszają z Lukli, dociera na szczyt Mount Everest.

Kiedy wyprawa na Mount Everest jest najlepsza?

Najlepsze miesiące na wyprawę na Dach Świata to okresy od marca do maja i od października do grudnia. Wtedy jest najcieplej. W nocy należy się spodziewać minusowych temperatur, więc śpiwór (najlepiej puchówka) będzie niezbędny.

źródło – tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *