Wrzucanie monet do silników, klaskanie po lądowaniu… Top 5 najdziwniejszych zachowań pasażerów

Przesądni ludzie w podróży to niekiedy spore kłopoty. Choć niektóre zachowania można uznać za całkiem zabawne, inne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów linii lotniczych. Oto top 5 najdziwniejszych zachowań pasażerów samolotów.

5. Wrzucanie monet do silnika

W samym tylko 2019 roku miało miejsce 5 sytuacji związanych z wrzuceniem monet do silników samolotów. Wszystkie zostały w porę wykryte, a monety wyciągnięte przed startem. Za każdym jednak razem powodowało to spore opóźnienia lotów, niekiedy nawet do 5 godzin. Osoby, które były sprawcami tłumaczyły, że to zachowanie miało przynieść szczęście w podróży. 

Sugeruje się, że wzrost tego typu przypadków wynika bezpośrednio z rozwoju połączeń lotniczych w Chinach. Zazwyczaj sprawcami były starsze osoby z Azji, podróżujące po raz pierwszy. Wystarczy zresztą zerknąć na same liczby: w 2001 roku podróżowało samolotami zaledwie 10,5 miliona Chińczyków. Obecnie jest ich aż 145 milionów. Spora część z nich robi to po raz pierwszy, a że jest to dość przesądny naród, stąd wrzucanie monet do silnika na szczęście.

4. Klaskanie po lądowaniu

Klaskanie po lądowaniu było czymś powszechnym w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Jednak z czasem latanie spowszedniało, a samoloty stały się wręcz czymś na wzór powietrznych autobusów. Udane lądowanie nie wzbudza już takich emocji, jak kiedyś. Nadal jednak się zdarza, że pasażerowie klaszczą pod koniec lotu. Niektórzy piloci to lubią, inni nie za bardzo, ale ponoć i tak jest to zwyczaj jedynie klasy ekonomicznej. Zgodnie z tą teorią, ludzie siedzący blisko siebie w dużej grupie mają tendencję do pewnego rodzaju działań grupowych i łatwo dają się ponieść emocjom. A jak wiadomo, w klasie ekonomicznej miejsca oddzielającego od siebie ludzi w zasadzie nie ma.

3. Szczęśliwe i pechowe cyfry

W większości krajów Azjatyckich 8 jest cyfrą uznawaną na szczęśliwą. Dlatego linie lotnicze często korzystają z ludzkiej skłonności do przesądów i swoje trasy nazywają np. UA888 (United Airlines z San Francisco do Pekinu). Potrójne użycie 8 przynosi potrójne szczęście. Z tych samych względów unikana jest kombinacja 666 w krajach zachodnich. Choć nie zawsze – Ryanair swoją trasę z Dublina do Birmingham oznakował właśnie FR666. Przesądy dotyczące liczb dają o sobie znać również po lotniczych wypadkach. Każda trasa zmienia swoje oznakowanie po jakimkolwiek tragicznym wydarzeniu.

2. Dotykanie samolotu przed wejściem na pokład

Spora część pasażerów przed wejściem na pokład dotyka zewnętrznego poszycia samolotu. Ma to przynieść szczęście w podróży. Nie do końca wiadomo, skąd taki przesąd się wziął, ale wielu ludzi w niego wierzy. I przy okazji roznosi sporą liczbę bakterii i zarazków, które następnie rozprzestrzeniają się dalej. Dotykane przez ludzi miejsce w okolicy drzwi nie jest jednak najbrudniejszym na pokładzie. O nie! Tutaj palmę pierwszeństwa dzierży co innego.

1. Recytowanie

Powtarzanie pewnych czynności niektórym przynosi ulgę w stresie. Dlatego czasami można w samolotach usłyszeć od współpasażerów różnego rodzaju mantry. Ludzie powtarzają modlitwy, swoje ulubione fragmenty piosenek, rymowanki i inne zaklęcia. W zależności od potrzeb może to trwać przez chwilę lub w sytuacjach ekstremalnych przez cały lot.

źródło – tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *