UE przekonuje, że możemy się szykować na sezon wakacyjny. Zacznie się otwieranie granic?

Komisja Europejska zaleciła, aby już w najbliższych tygodniach poszczególne kraje Unii Europejskiej mają powoli zacząć ułatwiać obywatelom wspólnoty międzynarodowe podróże. I choć proces będzie przeprowadzany stopniowo i ma zależeć chociażby od liczby zakażeń w danym kraju czy wydajności służby zdrowia, to unijni przedstawiciele zapewniają, że możemy już szykować się na sezon wakacyjny.

Zgodnie z tym, o czym już kilka dni temu donosiliśmy Unia Europejska wydała rekomendacje dotyczące znoszenia obostrzeń dotyczących podróżowania w poszczególnych krajach i odniosła się do próśb linii lotniczych w sprawie zwracania kosztów podróży wszystkim pasażerom w czasach koronawirusa.

Komisja Europejska przedstawiła w związku z tym konkretny plan. Najpierw poszczególne państwa wewnątrz strefy Schengen mają znosić ograniczenia w przemieszczaniu się i otwierać granice dla pracowników sezonowych, później stopniowo dołącza do nich także turyści. W pierwszej kolejności otwierane będą też granice pomiędzy tymi krajami, które są w podobnej sytuacji, jeśli chodzi o liczbę stwierdzonych przypadków koronawirusa. Pod uwagę będzie również brany stan służby zdrowia i jej wydajność. Oczywiście, musimy przy tym pamiętać, że Komisja Europejska może wydawać jedynie rekomendacje, bo ostateczne decyzje należą do państw członkowskich.

Tego lata będziemy mieć sezon turystyczny, nawet jeśli oznacza to pewne środki bezpieczeństwa i ograniczenia – tłumaczył Paolo Gentiloni, komisarz ds. gospodarczych.

Jednocześnie wspólnota chce mocno chronić swoich zewnętrznych granic, więc podróże poza UE mogą się nieco oddalić.

– Nasze wytyczne opierają się przede wszystkim na przeciwdziałaniu dyskryminacji i zachowaniu bezpieczeństwa – podkreśliła Komisja. – Oczywiście nikt nie powinien podróżować, jeśli czuje się chory lub ma jakiekolwiek objawy – dodała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.

Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała w środę o przygotowaniu listów z ostrzeżeniem do 12 krajów UE ws. zwrotu pieniędzy za anulowane bilety na loty i podróże. Informuje w nich, że podróżni w UE mają prawo do refundacji biletów i wycieczek odwołanych z powodu pandemii. Bruksela nie posłuchała więc części krajów, które domagały się zawieszenia unijnych przepisów i zgody KE na to, aby w zamian za odwołane loty oddawać pasażerom vouchery. Komisja Europejska stoi na stanowisku, że vouchery mogą być opcją dostępną dla pasażerów, jednak przewoźnicy nie mają im prawa odmawiać zwrotu gotówki.

źródło: fly4free.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *