UE chce powoli otwierać granice państw. Jest też ważna zmiana ws. zwrotu pieniędzy

Komisja Europejska zaapeluje w środę do państw członkowskich, aby te stopniowo otwierały swoje granice wewnętrzne, by ratować branżę turystyczną wewnątrz wspólnoty. Bruksela chce też, aby kraje unijne dały państwowe gwarancje na vouchery, które linie lotnicze i biura podróży rozdają swoim klientom zamiast zwrotu gotówki za odwołane loty – czytamy w depeszy Reuters.

Zgodnie z wyliczeniami Komisji Europejskiej branża turystyczna wewnątrz wspólnoty generuje blisko 150 mld EUR tylko w szczycie sezonu, czyli od czerwca do sierpnia. Teraz jednak z powodu pandemii koronawirusa szacuje, że zniknąć może blisko 6,4 mln miejsc pracy, a dochody mogą spaść o 50 proc. w przypadku hoteli i restauracji oraz o blisko 90 proc. w przypadków statków wycieczkowych i linii lotniczych.

Dlatego Komisja Europejska zamierza ratować sezon turystyczny i zaapelować do krajów wspólnoty, aby stopniowo przywracały ruch na swoich granicach i zastąpiły ogólny zakaz podróżowania innymi, bardziej konkretnymi obostrzeniami dostosowanymi do sytuacji w konkretnym państwie. Licząc na uruchomienie podróży krajowych i wewnątrzeuropejskich, KE liczy, że uda się podreperować znacząco nadszarpnięte budżety firm w branży turystycznej. Jednocześnie granice zewnętrzne Unii Europejskiej według najnowszej rekomendacji mają pozostać zamknięte do 15 czerwca.

Ale to nie koniec ważnych wiadomości dla podróżników. Zgodnie z informacjami, do jakich dotarła agencja Reuters, Komisja Europejska ma pozytywnie odnieść się do prośby m.in. Niemiec, które apelowały o tymczasowe wstrzymanie przepisów dotyczących zwrotu pełnych kosztów np. w przypadku odwołania lotu.

W efekcie linie lotnicze, biura podróży, hotele czy wiele innych firm będzie mogło w pełni legalnie oferować klientom vouchery na podróże w innym terminie, zamiast zwracania pieniędzy. Co jednak istotne: przyznawanie voucherów ma być tak zorganizowane, żeby pasażerowie czy klienci biur podróży nie mieli wątpliwości, czy będą mogli je wykorzystać.

– Aby zachęcić ludzi do przyjmowania voucherów zamiast zwrotu gotówki, powinny być one chronione przed niewypłacalnością emitującej je firmy i muszą podlegać wymianie po upływie terminu ważności, jeśli nie zostaną zrealizowane – można przeczytać w dokumencie Komisji Europejskiej, który ujawnia agencja.

To znaczy, że jeśli z jakiegokolwiek powodu – czy to wciąż wydłużanych obostrzeń, cen czy po prostu z własnej woli –  nie zdecydujecie się na żadną inną podróż z wykorzystaniem vouchera, to wtedy dostaniecie zwrot pieniędzy. Jednak dzięki temu, że stanie się to dopiero, gdy wydany voucher straci ważność, firmy będą miały większą szansę na przetrwanie a ich zobowiązania finansowe zostaną rozłożone w czasie.

źródło: fly4free.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *