Trwa protest kontrolerów lotów na Okęciu. Związkowcy postawili żądania

Wieża kontroli lotów na Lotnisku Chopina w Warszawie działa normalnie, zapewnione jest bezpieczeństwo ruchu lotniczego – powiedział we wtorek Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Dodał, że zaproponowano kolejne spotkanie z protestującymi kontrolerami lotów.

Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa od września skarży się na nowego kierownika. Związkowcy wysyłali pisma do premiera, Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwa Infrastruktury.

Ponadto, od niedzieli na wieży Lotniska Chopina nie ma kierownika zmiany. Była to dodatkowo płatna funkcja, której, w ramach protestu, nikt nie pełni.

Wujec: próbowano zwolnić przewodniczącego związkowców

– Nie ma zgody, żeby zmieniać dotychczasowy system pracy, system dyżurów. Kontrolerzy muszą być wypoczęci. Ten system, który jest, działa dobrze, a jego zmiana jest fatalnym pomysłem. Nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego dla wprowadzanych zmian – powiedział Polsat News w poniedziałek Piotr Wujec, pełnomocnik protestujących związkowców.

Dodał, że przewodniczący Związku Kontrolerów Lotniska Warszawa Marcin Jaracz przyszedł do pracy na 16:30; wtedy miał zostać zaczepiony przez kilka osób z kierownictwa PAŻP, kierownika wieży, prawników, ochroniarzy i „jeszcze nie wiadomo kogo”.

– Starano mu się wręczyć dyscyplinarne wypowiedzenie – stwierdził Piotr Wujec.

Związkowcy nie komentują, PAŻP zapewnił o płynności i bezpieczeństwie ruchu samolotów

We wtorek polsatnews.pl skontaktował się ze związkowcami, lecz ci „po konsultacji z prawnikiem” przekazali, że przed godz. 17:00 nie będą komentować sytuacji na stołecznym lotnisku. 

Zdaniem Pawła Łukaszewicza, rzecznika PAŻP, we wtorek „zapewniona jest płynność i bezpieczeństwo ruchu lotniczego”.

Stwierdził, że jedna z organizacji związkowych działających w PAŻP – Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa – domaga się odwołania nowego kierownika wieży kontroli lotów na Lotnisku Chopina, odstąpienia od wprowadzenia nowego grafiku dyżurów na kolejne trzy miesiące i przywrócenia starego grafiku.

– Grafik, który wprowadził nowy kierownik jest zgodny z prawem, procedurami w PAŻP, m.in. z regulaminem pracy podpisanym przez wszystkie związki zawodowe, z powodzeniem funkcjonuje w innych organach kontroli ruchu lotniczego, m.in. kontroli zbliżania i kontroli obszaru. Obecny system jest nieefektywny z punktu widzenia interesu PAŻP i państwa – poinformował Łukaszewicz.

„Nie jest prawdą, iż PAŻP kogoś zwolnił z pracy”

Dodał, że 33 kontrolerów wieżowych z Lotniska Chopina (spośród 570 kontrolerów wieżowych, zbliżania i obszarowych pracujących w Polsce) złożyło pisemne oświadczenia woli o rezygnacji z powierzonych funkcji.

– PAŻP po analizie tych pism dokonanej przez prawników wewnętrznych i kancelarii zewnętrznej potraktowała je jako wypowiedzenia umowy o pracę. Dwa z nich zostały przyjęte i uznane za skuteczne. Ich autorów zwolniono z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia – mówił Łukaszewicz.

Jego zdaniem, „nie jest prawdą, iż PAŻP kogoś zwolnił z pracy”. – Pracownicy składający pisma prawdopodobnie nie mieli świadomości ich konsekwencji. W przypadku pozostałych 31 pracowników jesteśmy otwarci na rozmowy – powiedział rzecznik.

Poinformował, że w poniedziałek wieczorem przedstawiciele PAŻP spotkali się z protestującymi pracownikami. Rozmowy nie przyniosły jednak porozumienia.

– Prezes PAŻP zaproponował kolejny termin spotkania, w czwartek 5 grudnia – mówił Łukaszewicz. 

źródło: polsatnews.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *