Szlakiem polskich Tatr

Czynny wypoczynek, jako najlepsza forma relaksu, dostępny jest la każdego, kto ma żyłkę podróżnika, wybierając się w rejony wysokogórskie czujemy tak silną adrenalinę jak nigdzie indziej. Nie trzeba wyjeżdżać w dalekie i odległe kraje, aby zobaczyć niesamowite krajobrazy i poczuć pod nogami skały a na nogach raki. Niesamowite polskie pasma górskie takie jak: Tatry, Bieszczady. Karkonosze czy Góry Świętokrzyskie, mają w sobie urok dostrzegalny gołym okiem, każdy, kto chociaż raz na nie spojrzał i przemierzył te urokliwe tereny, wraca i chce więcej.

Można zacząć górską przygodę od najwyższych szczytów górskich naszego kraju, położonych w Tatrach, wśród niewiarygodnie barwnych dolin Pięciu Stawów, doliny Chochołowskiej czy Kościeliskiej. Najwyższy szczyt Tatr po polskiej stronie to oczywiście Rysy, które są ulubionym miejscem wypraw zagorzałych taterników, ale również Kasprowy Wierch i Giewont mają swoich wielbicieli, którzy w każde wakacje chcą pokonać siebie i osiągnąć szczyt. Wspinając się na Rysy, można podziwiać niesamowicie urokliwe stawy Morskie Oko i Czarny Staw, które widziane z góry, zachwycają swoim dzikim pięknem.

Przebywając Tatry nie można nie wspomnieć o Świnicy, szczycie lubianym przez turystów ze względu rozciągającą się z niego panoramę Tatr, udając się szlakiem Murowańca lub prosto z Kasprowego Wierchu można właśnie tam dotrzeć.Tatry zachodnie wyróżniają się szczytem Czerwone Wierchy jak sama nazwa wskazuje, odznaczają się one brunatno – czerwonym kolorem traw okalających stoki. Wędrówka szlakiem na ten szczyt nie należy do najłatwiejszych, ponieważ w pewnych miejscach jest wąsko a w dół osuwają się ogromne urwiska, ale rekompensują to widoki na cudowne Tatry Wysokie.

Wędrując po tatrzańskich szlakach nie można nie wspomnieć o napotykanych na nich jaskiniach, które fascynują wielu podróżników, najbardziej znaną w Tatrach jest Jaskinia Mroźna, którą można zwiedzać z przewodnikiem, jest oświetlona i przygotowana pod kątem turystów, podążając dalej turyści napotkają Smoczą Jamę i Jaskinię Mylną, którą trzeba już zwiedzać przy użyciu latarki.

Najwyższe tatrzańskie szczyty leżą po słowackiej stronie, wznosi się tam najokazalszy szczyt łańcucha Karpat Gerlach, na który mogą wspinać się tylko turyści znający sztukę wspinania się. Doświadczeni taternicy zachęcają chętnych do nauki wspinaczki do rozpoczęcia swojej przygody z tym trudnym zadaniem od kursów, na których można nauczyć się bezpiecznego wspinania w terenie skalnym.

Jeżeli już ktoś zdobędzie umiejętność wspinania się po górach, może wybrać się na Halę Gąsiennicową, i rozpocząć wspinaczkę po Kościelcu, który nie jest łatwy do pokonania, ale przy wsparciu przewodnika można stanąć z tą górą w szranki. Dolina Pięciu Stawów prowadzi na efektowną drogę ku ścianie Zamarłej Turni, którą każda osoba wspinająca się w Tatrach musi pokonać, z Morskiego Oka szlak prowadzi na Rysy i Mięguszowieckie Szczyty. W Tatrach Wysokich wspinacza odbywa się na skałach granitowych, natomiast w Tatrach Zachodnich na skałach osadowych.

Więcej informacji
Oferta salewa-przewodnicy.pl dostępna jest dla wszystkich miłośników wspinaczki wysokogórskiej – wejścia na szczyty polskich i słowackich Tatr.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *