Śmierć Kobego Bryanta. Pilot helikoptera chciał ominąć chmury

Coraz więcej wiadomo o okolicznościach katastrofy, w której zginął Kobe Bryant oraz osiem innych osób. Według informacji przekazanych przez FBI, pilot helikoptera w swoim ostatnim komunikacie powiedział kontrolerom ruchu lotniczego, że zwiększa wysokość, by ominąć warstwę chmur. To potwierdza domysły, że wpływ na tragedię mogła mieć zła pogoda. Jednocześnie śledczy już ogłosili, że niedzielne zdarzenie nie ma znamion przestępstwa i nie jest badane pod tym kątem.

  • W nocy polskiego czasu śledczy badający przyczyny katastrofy helikoptera, w którym leciał m.in. Kobe Bryant, zwołali konferencję prasową
  • Przekazano kilka istotnych informacji – ostatni komunikat pilota, jego historię oraz poinformowano, że na pokładzie śmigłowca nie było czarnej skrzynki
  • Zdaniem osób badających wypadek, nie było żadnych szans na przeżycie kogokolwiek

Niedługo po wypadku do miejscowych śledczych dołączyli agenci FBI, a wraz z nimi zespół Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Należąca do niego Jennifer Homendy przekazała dziennikarzom kilka danych dotyczących wypadku. Zaznaczyła, że części helikoptera są porozrzucane w dużej odległości od siebie. Kadłub śmigłowca i jego ogon znajdują się po dwóch stronach wzgórza, 100 m dalej jest wirnik. Przy takiej sile uderzenia nie było najmniejszych szans na przeżycie kogokolwiek.

– Sprawdzimy wszystko – od historii pilota po silniki. Patrzymy na człowieka, maszynę i przyrodę. Pogoda to tylko niewielka część tego – zaznaczyła federalna śledcza Jennifer Homendy. Co nie zmienia faktu, że pogoda prawdopodobnie miała wielki wpływ na katastrofę.

Historia pilota Ara Zobayana, o której mówi Homendy, jest dość bogata. Już wiadomo, że wylatał 8200 godzin. Miał uprawnienia do kierowania prywatnymi śmigłowcami i wielkie doświadczenie uzyskane jako pracownik firmy Island Express. Był również instruktorem latania helikopterami.

Już wiadomo, iż Zobayan poprosił o specjalne zezwolenie na lot w gęstej mgle i je otrzymał. Zwrócił się też do kontrolerów ruchu o śledzenie jego lotu. Otrzymał jednak informację, że leci za nisko, by był widoczny na radarach.

Właśnie wtedy pilot miał przekazać ostatni w swoim życiu komunikat. – Około cztery minuty później (pilot – przyp. red.) powiedział, że zwiększa wysokość, by ominąć warstwę chmur. Kiedy zapytano go, co planuje potem zrobić, nie uzyskano już odpowiedzi. Dane radaru wskazują, że wspiął się na wysokość 701 m, a następnie zaczął skręcać w lewo. Ostatni kontakt radiowy miał miejsce ok. godz. 9.45 czasu miejscowego – podała Homendy, zaznaczając, że już dwie minuty później ktoś zadzwonił na numer alarmowy zgłaszając wypadek.

Niestety na pokładzie helikoptera nie znajdowała się czarna skrzynka, więc rozmowy tuż przed katastrofą nie zostały nagrane. Śledczy podkreślają, że nie jest ona na liście obowiązkowego wyposażenia.

W katastrofie łącznie zginęło dziewięć osób. Na pokładzie poza 41-letnim Bryantem znajdowała się m.in. jego 13-letnia córka Gianna.

źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *