Santorini – atrakcje najsłynniejszej wyspy świata

Zjawiskowe plaże, przepiękne zachody słońca, malownicze osady oraz zabytki kryjące fascynujące historie. 

Odkryjcie Santorini – atrakcje wyjątkowej cykladzkiej wyspy, która zachwyca wspaniałymi widokami, doskonałą kuchnią oraz bogatą historią i kulturą.

Oia

Bielony domy, wąskie uliczki oraz niebieskie kopuły kościołów – piękno położonej na północy osady Oia urzeka.  To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Grecji i Europie. Od lat inspiruje, dlatego uchodzi za kulturalne serce wyspy. W ciągu roku odbywają się tu liczne wydarzenia artystyczne, a główna ulica usiana jest sklepami z biżuterią, butikami i galeriami sztuki. Jedną z największych atrakcji są ruiny dawnego zamku Agios Nikolaos, wzniesionego w czasach okupacji weneckiej, kiedy cykladzkie wyspy narażone były na ciągłe ataki piratów. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na kalderę, wulkaniczne wyspy i rozległe Morze Egejskie. Codziennie zbierają się tu prawdziwe tłumy, żeby podziwiać zachód słońca.

Zatoka Ammoudi

Nieopodal Oia znajduje się czarująca zatoka Ammoudi, która słynie z doskonałych tawern rybnych i relaksującej atmosfery. Warto tu wpaść na lunch i przejść się 800-metrowym deptakiem prowadzącym do niewielkiego kościoła Agios Nikolaos. Ze względu na malowniczą scenerię, często zaglądają tu amatorzy kąpieli morskich. Popływać można przy skałach za latarnią morską lub wynająć łódź i podpłynąć na następną, dość małą plażę Armeni. Woda jest tam krystaliczna czysta. Do zatoczki można się dostać drogą asfaltową lub pokonując 235 stopni. Wysiłek wart jest zachodu!

Stanowisko archeologiczne Akrotiri

Egejskie Pompeje, zaginiona Atlantyda – przez lata Akrotiri zyskało wiele przydomków. To dlatego, że w 1600 roku p.n.e. miała miejsce wielka erupcja wulkanu, która okryła prehistoryczne miasto lawą, dzięki czemu zachowało się ono w doskonałym stanie. Historia osady sięga okresu późnego neolitu. Na przestrzeni wieków stała się ona jednym z głównych ośrodków miejskich Morza Egejskiego. Wysoki standard życia pozwolił mieszkańcom wyrazić swoje artystyczne umiejętności w sztuce, czego świadectwem są wspaniałe ceramiczne artefakty oraz malowidła ścienne. Te drugie są także cennym źródłem informacji o sposobie i stylu życia w tamtych czasach. Znaleziska z wykopalisk w Akrotiri można podziwiać w Muzeum Prehistorycznej Thiry w Firze oraz Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Plaże

Plaże Grecji potrafią zachwycić. Te na Santorini rozciągają się głównie wzdłuż wschodniej i południowo-wschodniej części wyspy. Najsłynniejsze i najbardziej charakterystyczne leżą na południu jak porażająca kolorami Czerwona Plaża czy Mesa Pigadia z paroma jaskiniami i niesamowitymi formacjami skalnymi. Kolejnym ciekawym miejscem jest Vlychada – jedna z najpiękniejszych i najlepiej zorganizowanych plaż na wyspie z popularnym beach barem. Idealne miejsce dla nielubiących tłumów. Fani sportów wodnych nie będą zawiedzeni. W tym przypadku Santorini ma liczne atrakcje. Warto udać się na odznaczone Błękitną Flagą plaże Perissa i Kamari. Na pierwszej można uprawiać m.in. windsurfing, ski czy jazdę na nartach wodnych. Druga charakteryzuje się głębokimi wodami, co sprawia, że jest do doskonałe miejsce do nurkowania.

Santorini atrakcje dla fotografów

Santorini to prawdziwy raj dla miłośników fotografii. Charakterystyczne pobielane domy i kościoły z niebieskimi kopułami, zjawiskowa kaldera i malownicze miasteczka – widoki niczym z pocztówek. Odkrywanie wyspy przez obiektyw aparatu to nie lada frajda! Na taką wycieczkę można wybrać się samemu lub skorzystać z usług jednej z wyspecjalizowanych firm. To propozycja nie tylko dla początkujących fotografów. Wyprawy organizowane są do miejsc, które nie są dobrze znane turystom. Niektóre trasy pokrywają się ze starymi szlakami wyspy. Będziecie mieli okazję zobaczyć przykłady wspaniałej architektury, niezwykłe formacje geologiczne, plaże, winnice a także spektakularne krajobrazy oraz zachód słońca. Polecam wycieczkę z Konstantiną Sidiropoulou z K. Yellow.

Pyrgos

Dobrze zachowana średniowieczna osada, która do początku XIX w. stanowiła stolicę wyspy jest zdecydowanie jednym z najciekawszych miasteczek Santorini. Na głównym placu znajdują się klimatyczne kawiarnie i tawerny, które w lecie wypełniają się mieszkańcami i turystami. Panuje tu niezwykła atmosfera, a stare rezydencje i brukowane uliczki dodają uroku. W Pyrgos znajdują się ruiny weneckiego zamku, zbudowanego ok. 1580 r. Wewnątrz fortyfikacji, której murami były ciasno ustawione obok siebie domy, wśród labiryntu uliczek natraficie na kościół Theotokos datowany na X w. Bardzo ciekawym miejscem jest też Muzeum Santorini Przeszłości, które powstało w ramach projektu Cultural Village. Muzeum, stanowiące dawne gospodarstwo, ukazuje jak w przeszłości wyglądał tradycyjny, wiejski sposób życia mieszkańców wyspy.

Winnice

Dobrze zachowana średniowieczna osada, która do początku XIX w. stanowiła stolicę wyspy jest zdecydowanie jednym z najciekawszych miasteczek Santorini. Na głównym placu znajdują się klimatyczne kawiarnie i tawerny, które w lecie wypełniają się mieszkańcami i turystami. Panuje tu niezwykła atmosfera, a stare rezydencje i brukowane uliczki dodają uroku. W Pyrgos znajdują się ruiny weneckiego zamku, zbudowanego ok. 1580 r. Wewnątrz fortyfikacji, której murami były ciasno ustawione obok siebie domy, wśród labiryntu uliczek natraficie na kościół Theotokos datowany na X w. Bardzo ciekawym miejscem jest też Muzeum Santorini Przeszłości, które powstało w ramach projektu Cultural Village. Muzeum, stanowiące dawne gospodarstwo, ukazuje jak w przeszłości wyglądał tradycyjny, wiejski sposób życia mieszkańców wyspy.

Winnice

Uprawa winorośli na Santorini sięga 3500 lat, co oznacza, że znajdują się tutaj najprawdopodobniej najstarsze winnice na świecie. Po dziś dzień winiarze zbierają winogrona ręcznie a winorośle splatają w „koszyki” chroniące owoce przed silnymi wiatrami i mocnym letnim słońcem. Na wyspie znajduje się kilkanaście winnic, w których będziecie mogli skosztować win podawanych w towarzystwie doskonałych lokalnych produktów. Warto udać się do miejscowości Episkopi Gonia, gdzie mieszczą się Canava Roussos – najstarsza winnica na wyspie oraz Art Space – mała winnica i galeria sztuki w jednym. Polecam również odwiedzić posiadłość Venetsanos, gdzie w takcie degustacji można podziwiać wspaniały widok na kalderę oraz Gavalas – rodzinną winnicę, gdzie wino nadal powstaje w tradycyjny sposób. Obie znajdują się w miejscowości Megalochori.

Wulkan

Santorini ma przeróżne atrakcje, ale do największych zalicza się wizyta na Nea Kameni. Aktywny wulkan, który zasłynął trzema erupcjami w ubiegłym stuleciu, od 2003 r. stanowi oficjalny Park Geologiczny. Warto wybrać się tam w rejs, a następnie wspiąć na jego najwyższy punkt, skąd można podziwiać niesamowite krajobrazy, w tym widok na kalderę. Tuż obok leży mniejsza wysepka – Palea Kameni, wokół której znajdują się trzy zatoczki. Wody są ciepłe i mają właściwości terapeutyczne. W małej zatoczce Agios Nikolaos można zanurzyć się w gorących źródłach, gdzie temperatura osiąga nawet 45°C. Ciekawostka: obecny kształt Santorini w postaci półksiężyca jest konsekwencją aktywności wulkanu w czasach prehistorycznych. Na przestrzeni tysiącleci wulkan wybuchał i odradzał się z popiołów 12 razy, przynosząc dramatyczne zmiany w strukturze otaczających go wysp.

Symposion

Muzyka, mitologia, sztuka – te wszystkie elementy łączy w sobie centrum kulturalne Symposion w Megalochori. Inspirując się dziewięcioma muzami – opiekunkami sztuk pięknych i nauki, założyciele zapewniają swoim gościom wyjątkowe doznania. Codziennie możecie liczyć na interaktywne historyczne i muzyczne prezentacje, warsztaty instrumentalne oraz ciekawe wieczorne koncerty. W Symposion obejrzycie też wystawę zabytkowych instrumentów oraz pracownię ręcznie robionej greckiej kobzy – tsabouny. Z racji tego, że centrum mieści się w dawnej winnicy z przełomu wieków oferuje nowe podejście w degustacji win zwane ‘Wine Philosophy’. Miejsce na mapie Santorini, które naprawdę warto odwiedzić.

Fira

Cykladzka architektura, młyny wiatrowe, kręte uliczki. Odwiedzając Firę, nie ma się wątpliwości, że oto znaleźliście się na Santorini. Choć to bardzo turystyczne miasto, nadal można poczuć tu ducha wyspy. Po zachodzie słońca stolica nabiera uroku, o czym się przekonacie, zasiadając w jednej z restauracji z widokiem na wulkan. Wizytówkami Firy są Katedra Metropolitarna uchodząca za jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych na wyspie oraz liczne muzea. Historię i kulturę wyspy przybliży wam Muzeum Archeologiczne oraz Prehistorycznej Thiry – to uważane jest za jedno z najważniejszych w Grecji. Ciekawym miejscem jest także Muzeum Folkloru Manolisa Lignosa mieszczące się w domu-jaskini. Znajduje się tu canava (dawna winnica), kafeneio (tradycyjna kawiarnia) oraz warsztaty m.in. cieśli, wytwórcy beczek i szewca – wszystkie z oryginalnym wyposażeniem.

White Door Theatro

Miłośnicy interaktywnego teatru docenią ‘The Greek Wedding Show’ w The White Door Theatro (operuje od maja do października) w centrum Firy. Przedstawienie ukazuje typowo grecką uroczystość weselną za pośrednictwem tradycyjnej muzyki i tańca, w której uczestniczy również publiczność. Widzowie, goście rodziny Papadopoulos, wraz z gospodarzami biorą udział w przygotowaniach ślubnych, racząc się w międzyczasie meze (różnorodne przystawki) i winem. Polecam, z pewnością będzie to niezapomniany wieczór!

Emporio

Zwiedzając Emporio, nie należy się spieszyć. Największa na wyspie miejscowość zachwyca architekturą i tradycyjnym charakterem. Wspinając się pod górę, dotrzecie do jednej z najpiękniejszych atrakcji Santorini – najlepiej zachowanego średniowiecznego zamku. Ten został zbudowany w 1450 r. i szybko stał się centrum komercyjnym. Ze względów bezpieczeństwa istniało tylko jedno wejście do osady. Podobnie jak i w przypadku pozostałych kasteli, fortyfikację obronną stanowiły budowane obok siebie domy, które tutaj zostały połączone mostami.  Architektura twierdzy zadziwia – charakteryzuje się nieregularnymi kształtami i niezwykłą plastycznością. Wnętrze przypomina labirynt z bardzo wąskimi uliczkami, gdzie zmieści się tylko jedna osoba i to pod warunkiem, że… nie ma bardzo dużej nadwagi!

Kuchnia

W tradycyjnych tawernach i restauracjach skosztujecie rozmaitych potraw o unikalnym smaku. To głównie zasługa tutejszych warzyw, w tym pomidorków cherry, kaparów, bobu i białego bakłażana. Obok ryb i owoców morza warto się skusić na sałatkę santoryńską, odmianę sałatki greckiej. Doskonałymi przekąskami są pasta z białego bakłażana (melitzanosalata), pasta z ikry (taramosalata) oraz fava podawana z cebulą, pomidorami oraz kaparami (fava pantremeni). Wśród popularnych dań warto wymienić smażone w głębokim oleju pomidorowe pulpety (tomatokeftedes), liście winogron nadziewane mięsem mielonym, ryżem i cebulą (dolmadakia), czy pieczony omlet z ziemniakami i warzywami (sfouggato). Potrawy świetnie uzupełniają się z lokalnym winem. Jeśli lubicie grecką kuchnię, na wyspie będziecie się nią delektować, bo Santorini ma niezwykle bogate atrakcje kulinarne.

Wyspa Tirasia

Wysepka, na której czas się zatrzymał, jest miniaturą Santorini sprzed wielu lat. Krótka przejażdżka łodzią z małego portu w Ammoudi na pobliską Tirasię przenosi turystów z powrotem w czasie o co najmniej 50 lat – do sielskiej Grecji bez masowej turystyki. Dziewięćdziesiąt procent powierzchni pokrywają sztuczne tarasy. Dzwonnice kościołów i domów są barwione jasnymi odcieniami niebieskiego, żółtego i zielonego, a krajobraz uzupełniają wielobarwne klomby. Znajduje się tutaj 21 kościołów, a urokliwe wioski wypełnione są wąskimi ścieżkami. Stolicą Tirasii jest leżąca na obręczy kaldery Manolas z wąskimi brukowanymi uliczkami, tradycyjną piekarnią i kościołem Agios Konstantinos. Warto odwiedzić także malowniczą Potamos, gdzie domy mieszkańców wykute są w jaskiniach.

Szlaki turystyczne

Przemierzanie szlaków turystycznych to doskonały sposób na zwiedzenie wyspy i zapoznanie się z jej bogatą historią i kulturą. Bo Santorini atrakcje ma także z dala miast! Na wyspie znajduje się 13 ścieżek, które łączą wsie i stare porty. Po drodze pokonacie mnóstwo stopni i będziecie mieli szansę oglądać wspaniałe widoki, w tym na słynną kalderę. Bardzo malowniczymi trasami są Mesa Gonia – Pyrgos – Emporio oraz Akrotiri – Faros, gdzie ludzie zbierają się przy latarni morskiej w oczekiwaniu na zachód słońca. Nieco bardziej wymagające szlaki to Kamari – Starożytna Thira, wąska droga prowadząca pod górę, oraz z Firy do portu i z powrotem. Zejście po niemal 600 szerokich stopniach zajmuje ok. 20 min. Po drodze najpewniej spotkacie osiołki. Najsłynniejsza, niezwykle piękna trasa prowadzi z Firy do Oia. Wystarczy mieć na oku kalderę, żeby bez problemu dotrzeć do celu.

źródło – tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *