Rząd obniży podatki, by ratować największą regionalną linię w Europie przed bankructwem!

Największa linia regionalna w Europie, czyli brytyjski przewoźnik Flybe, rozmawia z rządem na temat uzyskania dodatkowych funduszy, które uchronią linię przed bankructwem. W odpowiedzi… rząd zamierza obniżyć podatki pasażerskie na lotach krajowych dla wszystkich linii lotniczych w kraju, aby ulżyć przewoźnikowi.

Informacje o poważnych problemach finansowych Flybe pojawiły się w poniedziałek – brytyjskie media poinformowały wówczas, że przewoźnik rozmawia z rządem w sprawie uzyskania pomocy publicznej, bez której nie uda mu się przetrwać zimy.

Upadek Flybe byłby poważnym problemem dla brytyjskiej branży – linia zatrudnia 2000 pilotów i rocznie przewozi ponad 8 mln pasażerów, głównie na trasach między mniejszymi lotniskami regionalnymi. Flybe jest zresztą największą regionalną linią w Europie – ma 210 połączeń w 15 krajach w swojej siatce, obsługuje też ponad połowę lotów krajowych w Wielkiej Brytanii, z wyłączeniem Londynu.

Linia lotnicza miała kłopoty już w ubiegłym roku, jednak na początku stycznia pojawił się inwestor – konsorcjum firm Virgin Atlantic, Stobart Group i Cyrus Capital. Linia została przejęta i dofinansowana, miała też zmienić nazwę na Virgin Connect, jednak okazało się, że jej problemy są znacznie poważniejsze. Stąd rozmowy z rządem.

Przedstawiciele linii twierdzą, że poważnym problemem okazała się dla niej drożejąca ropa, ale też bardzo wysokie stawki podatku pasażerskiego dla lotów krajowych. W Wielkiej Brytanii stawka ta wynosi 13 GBP od każdego pasażera, a Flybe ma pod tym względem bardzo poważne zaległości, sięgające ponad 130 mln USD.

Z informacji BBC wynika, że brytyjski rząd za wszelką cenę nie chce dopuścić do bankructwa Flybe, by nie powtórzyła się sytuacja z upadkiem Thomasa Cooka, które mocno wpłynęło na urlopy tysięcy Brytyjczyków. Pojawiła się też pierwsze propozycja: dotyczy ona… obniżenia stawek podatku pasażerskiego dla całej branży – minister finansów ma się spotkać w tej sprawie z przedstawicielami brytyjskiego Departamentu Transportu.

Rząd jest też gotowy rozłożyć płatność długów Flybe w czasie (najpewniej na okres ok. 3 lat), jednak warunkiem ma być to, że nowi inwestorzy linii lotniczej zainwestują w nią kilkadziesiąt milionów funtów kapitału.

Rozmowy w tej sprawie trwają, a ich efekty powinny być znane w ciągu kilku najbliższych dni.

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *