Ryanair zarobił 4,5 mld PLN! Ale najnowsze dane są dla niego bardzo złe

Irlandzka linia oczekuje, że w zakończonym roku fiskalnym zanotuje 4,3-4,5 mld PLN zysku netto – podał Ryanair w komunikacie. To jednak tyle dobrych wiadomości – jeśli chodzi o gorsze wieści, to wystarczy spojrzeć na pasażerskie statystyki i oczekiwaną stratę z tytułu hedgingu cen ropy, która wyniesie 300 mln EUR!

31 marca skończył się rozrachunkowy rok fiskalny dla Ryanaira i z tej okazji irlandzka linia podała wstępne wyniki – przewoźnik oczekuje, że w ciągu tych 12 miesięcy zarobił na czysto 950 mln-1 mld EUR. To najbardziej pesymistyczny wariant z tych, które irlandzka linia przedstawiła w styczniu podczas poprzednich prognoz finansowych.

Jednocześnie Ryanair poinformował, że w dalszym ciągu spodziewa się uziemienia większości swoich samolotów w kwietniu i maju – obecnie wykonuje ona ledwie 20 lotów dziennie, czyli 99 procent mniej niż przed pandemią koronawirusa, gdy obsługieał dziennie nawet 2500 połączeń.

Nie jest to jedyna zła informacja, bo Ryanair przeliczył się też w kontraktach na ropę. Chodzi o tzw. hedging, czyli kupowanie ropy po przewidywanej cenie, aby zabezpieczyć się np. przed jej podwyżkami. To świetny sposób na poprawę wyników finansowych, gdy cena idzie w górę, ale gdy – tak jak obecnie – spada, przewoźnik dużo traci. Tak jest właśnie w przypadku Ryanaira, który szacuje, że jego straty z tytułu hedgowania cen ropy wyniosą ok. 300 mln EUR, czyli 1,374 mln PLN.

Dramatycznie prezentują się też statystyki – w marcu przewoźnik przewiózł co prawda 5,7 mln pasażerów, jednak oznacza to spadek aż o 48 procent w stosunku do marca ubiegłego roku, gdy irlandzka linia obsłużyła 10,9 mln osób. W efekcie wynik za ostatnie 12 miesięcy też był słabszy od oczekiwań – Ryanair przewiózł w tym okresie 149 mln pasażerów (wzrost w skali roku o 4 procent), podczas gdy zakładał wynik lepszy o 5 mln osób.

źródło: fly4free.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *