Ryanair, LOT i inni wznawiają od jutra dużo tras! 5 rzeczy, które zmienią się w czasie lotu

Gdy już wsiądziecie do samolotów, pamiętajcie o zmianach, które zaszły na pokładach linii lotniczych.

Loty międzynarodowe z Polski zostały wznowione od 17 czerwca (jak pamiętamy, stało się to w bardzo wielkich bólach) i wielu przewoźników z tego skorzystało. Jako pierwszy loty wznowił Wizz Air, latają już także m.in. Lufthansa czy Air France, ale główny “szczyt” tegorocznego sezonu rozpocznie się w naszym kraju 1 lipca. Na ten dzień wznowienie części lotów międzynarodowych zapowiedział LOT, a Ryanair właśnie od początku lipca chce uruchomić zdecydowaną większość swojej siatki połączeń w Polsce (linia zaczęła loty z naszego kraju w zeszłym tygodniu, jednak tylko na kilku trasach). Do tego dochodzi jeszcze start sezonu na loty czarterowe z biurami podróży. Z tej okazji przypominamy Wam najważniejsze zmiany, jakie zajdą na pokładach samolotów. Oczywiście, pamiętajcie też o zmianach na lotniskach, takich jak mierzenie temperatury czy częsta dezynfekcja i mycie rąk.

1. “Szachownica” – była i nie ma

Ta zmiana dotyczy nie tylko LOT i Ryanaira, ale też Wizz Aira i wszystkich innych przewoźników latających z Polski. Przypomnijmy, że chodzi o obowiązek blokowania 50 procent miejsc w samolocie, który został wprowadzony przez Polskę od 1 czerwca. Po protestach ze strony branży lotniczej zakaz ten został zniesiony właśnie od 1 lipca. Z drugiej strony uspokajamy – aktualnie poziom wypełnienia lotów jest relatywnie nieduży, więc najpewniej na Waszych lotach będzie sporo wolnych miejsc, jednak “uwolnienie” całego samolotu jest bardzo ważne dla linii lotniczej z punktu widzenia ich polityki cenowej (co, nie ukrywajmy, jest też bardzo ważne dla pasażerów). Szczególne znaczenie ma to też dla przewoźników czarterowych, którzy apelowali do rządu, że jeśli “szachownica” zostanie utrzymana, będą musieli znacząco podnieść ceny, a wtedy pasażerowie nie wykupią wycieczek i w efekcie – wakacyjne loty mogłyby się nie odbyć.

2. Maseczki i dystans społeczny

Niezależnie od tego, jaką linią lotniczą lecimy, obowiązuje też nakaz noszenia maseczek zakrywających usta i nos. Obowiązuje on od momentu przekroczenia terminala, przez cały proces odprawy i wejścia na pokład, przez cały lot i wyjście z samolotu, aż do momentu opuszczenia budynku lotniska, na które przylatujemy.

3. Serwis pokładowy

Na trasach międzynarodowych LOT zaoferuje w ramach serwisu bezpłatnego butelkę wody i słoną przekąskę. Jednocześnie wraca serwis sprzedaży pokładowej Shop&More oraz SkyBar (czyli przekąski, napoje i alkohol). Podobny serwis w liniach Ryanair i Wizz Air był dostępny już wcześniej, więc tu niewiele się zmienia, aczkolwiek z uwagi na fakt, że np. Wizz Air nie udostępnia magazynu pokładowego (względy bezpieczeństwa), będziecie mieli utrudniony wgląd w cennik produktów. Linie lotnicze mają też nie serwować póki co ciepłych dań i napojów, takich jak kawa czy herbata.

4. Bagaż podręczny

W komunikacie LOT  czytamy, że obowiązują standardowe warunki przewozu bagażu podręcznego. Oznacza to, że na pokład można zabrać bagaż o wadze do 8 kg i wymiarach 55x40x23 cm a dodatkowo np.: wózek lub akcesoria dla dzieci, parasolkę, torbę na laptopa czy małą torebkę lub saszetkę na ramię. To powrót do “normalności”, bo od  1 czerwca LOT na trasach krajowych zwiększył limit wagowy bagażu podręcznego z 8 do 10 kilogramów, jednocześnie wprowadzając ograniczenie do 1 sztuki.

W przypadku Ryanaira i Wizz Aira zmiany nie zaszły. Aczkolwiek Ryanair sugeruje pasażerom, aby w celu minimalizowania kontaktu z pracownikami linii, decydowali się na zakup priorytetowego boardingu zamiast nadawania walizki, bo dzięki temu zyskają dodatkowy bagaż podręczny. Ma się to trochę średnio do wytycznych EASA w sprawie minimalizowania bagażu podręcznego i przepisu wprowadzonych ostatnio przez Włochy, które wprowadzają zakaz korzystania ze schowków na bagaż podręczny, umieszczonych nad głowami pasażerów.

5. Bez przechadzek i… prośba o skorzystanie z toalety

Kolejna zmiana podczas lotu to fakt, że tak długo, jak to tylko możliwe, musimy podczas lotu siedzieć. Nie przejdą więc raczej przechadzki po samolocie. Przewoźnicy zabraniają też tłoczenia się, np. podczas wchodzenia na pokład czy w kolejce do toalety. Ryanair doprowadził tę ostatnią czynność do ekstremum – każdorazowo trzeba będzie bowiem zgłaszać obsłudze chęć skorzystania z toalety i czekać na zielone światło od stewardes.

źródło: tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *