Przyleć samolotem, a nie będziesz przechodzić kwarantanny. Portugalia idzie na rękę turystom

Portugalia nie będzie kierować na obowiązkową kwarantannę turystów, którzy przylecą do kraju samolotem – powiedział Augusto Santos Silva, minister spraw zagranicznych tego kraju. Tym samym Portugalia kontynentalna dołącza chociażby do Madery, która podobną deklarację złożyła już kilka dni temu. Ale to nie koniec dobrych wiadomości, dla tych, którzy zamierzają spędzić wakacje za granicą.

– Turyści są mile widziani w Portugalii – powiedział Santos Silva, w rozmowie z portugalską gazetą Observador. – Będziemy oczywiście prowadzić minimum koniecznych kontroli zdrowia, ale na turystów, którzy przylatują samolotem, Portugalia nie nakłada obowiązku kwarantanny – dodał.

Otwarcie granic najprawdopodobniej 15 czerwca

To ważna deklaracja, bo jeszcze kilka dni temu oficjalne komunikaty mówiły o „wstrzymaniu turystyki” przez bliżej nieokreślony czas. I ciekawa w kontekście innych europejskich krajów. Dla porównania Wielka Brytania planuje wprowadzić zupełnie odwrotne zasady i poddawać kwarantannie tylko te osoby, które przekroczą granicę drogą lotniczą.

Wracając jednak do Portugalii, najważniejsze pytanie, czyli „kiedy nastąpi otwarcie dla zagranicznych turystów”, wciąż pozostaje bez konkretnej odpowiedzi. Najprawdopodobniej stanie się tak po prostu wraz ze wznowieniem pasażerskiego ruchu lotniczego. Obecnie TAP Portugal wykonuje jedynie połączenia do Londynu i Paryż a, ale już po 15 czerwca może się to zmienić. Jeśli bowiem Portugalia nie zdecyduje się na przedłużenie restrykcji, to zakaz lotów skończy się właśnie wtedy.

Wcześniej, 6 czerwca Portugalia otworzy plaże i pierwsze hotele – tym samym właściwie rozpoczynając tegoroczny sezon turystyczny. Oczywiście korzystanie z wakacyjnych uroków będzie niosło za sobą odpowiednie restrykcje.

Dostęp do plaży jest uwarunkowany ogólnymi zasadami panującymi w kraju. Mogą istnieć korytarze komunikacyjne. Uprawianie sportów z 2 lub więcej osobami jest zabronione (np. gra w piłkę itp.). Wyjątek stanowią lekcje surfowania, nurkowanie i podobne sporty – brzmi komunikat władz.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że podobną decyzję podjęły władze Madery. Od lipca na tej pięknej wyspie przestanie obowiązywać 14-dniowa, obowiązkowa kwarantanna. W zamian turyści będą musieli wykonać test wykluczający obecność koronawirusa. Mogą to zrobić jeszcze przed przyjazdem (choć nie wcześniej niż 72 godziny przed) lub już na miejscu.

Hiszpania, Cypr i Grecja też są gotowe

Oczywiście Portugalia to nie jedyny kraj, który zamierza w najbliższym czasie złagodzić obostrzenia i zacząć przyjmować także zagranicznych turystów. W weekend podobne plany ogłosił Pedro Sanchez, premier Hiszpanii. Zapewnił, że już od lipca obcokrajowcy będą mogli korzystać z uroków tamtejszej turystyki.

– Jak wiadomo, Hiszpanię odwiedza rocznie ponad 80 mln odwiedzających. Ogłaszam, że od lipca wjazd zagranicznych turystów do Hiszpanii zostanie wznowiony, w bezpiecznych warunkach – mówił Sanchez podczas konferencji prasowej. – Turyści zagraniczni mogą zacząć planować wakacje w naszym kraju. Gwarantujemy, że turyści nie będą narażeni na żadne ryzyko ani nie będą stanowić żadnego ryzyka dla naszego kraju – dodał.

Dodatkowo Cypr będzie przyjmował zagranicznych turystów od 9 czerwca, a Grecja od 15 czerwca. Choć początkowo wydawało się, że Polaków nie będzie na liście pierwszych narodów, którzy będą mogli odwiedzać wspomniane kraje, to w rzeczywistości stało się inaczej. Będziemy mogli przyjechać zarówno do Grecji jak i na Cypr. Trzeba jednak pamiętać, że do wjazdu na Cypr będzie wymagane tzw. „świadectwo zdrowia”, czyli zaświadczenie, że nie jesteśmy zakażeni koronawirusem. W Grecji turyści będą badani wyrywkowo.

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *