Prawie 10 ton kości słoniowej. Przechwycono rekordową próbę przemytu

Nielegalny towar udało się przejąć singapurskim celnikom. Podczas kontroli kontenerowca płynącego z Demokratycznej Republiki Konga do Wietnamu dokonali makabrycznego odkrycia. Przemytnicy wieźli nie tylko 10 ton kości słoniowej, ale i ponad 13 ton łusek pangolinów.

Własze Singapuru przekazały, że waga nielegalnej kości słoniowej wyniosła dokładnie 8,8 tony, a wartość skonfiskowanego towaru to 12,9 mln dol. (prawie 50 mln zł). Z kolei waga łusek pangolinów – ssaków występujących w rejonach Azji i Afryki – to 13,1 tony. Przemytnicy mogliby za nie dostać blisko 36 mln mln dol. (prawie 137 mln zł).

Była to największa próba przemytu kości słoniowej w Singapurze i jedna z trzech największych prób przemytu łusek pangolinów w tym roku. Zarówno kości jak i łuski zostaną zniszczone w obawie przed tym, że mogłyby wrócić na czarny rynek. Singapur podpisał przed laty konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Szacuje się, że rocznie może ginąć nawet 30 tys. słoni, a ich kość na czarnym rynku może być warta nawet 10 mln dolarów (ok. 39 miliardów zł). Równie zagrożone są pangoliny, których łuski są obecnie bardzo pożądane w tradycyjnej medycynie. Są one jednymi z najbardziej zagrożonych ssaków na ziemi.

źródło: tanie-loty.com.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *