Powstanie nocny pociąg z Europy do Szwecji

Świetne wieści dla wielbicieli pociągów i ciekawych podróży! Szwecja planuje uruchomić nocne połączenie kolejowe do kontynentalnej Europy.

A wszystko to w celu stworzenia ekologicznej alternatywy dla zwykłych środków transportu.

Rząd Szwecji ogłosił, że zamierza w nowy pomysł zainwestować 50 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 20,5 miliona złotych. Połączenie kolejowe ma połączyć Szwecję z największymi miastami Europy. Na chwilę obecną prowadzone są badania, które trasy będą najbardziej opłacalne oraz trwają rozmowy z ewentualnymi przewoźnikami zainteresowanymi obsługą połączeń.

Nocne podróże pociągami są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż przeloty samolotami czy podróże promami lub samochodami. Pomysł bardzo przypadł do gustu rządzącej obecnie w Szwecji partii Zielonych. W informacji prasowej możemy przeczytać, że przerzucenie się na kolej wpłynie dobrze na klimat, pozwoli zacieśnić więzi społeczne i przyczyni się do tego, że Szwecja jako pierwszy kraj na świecie będzie w pełni niezależna od paliw kopalnych. 

Już teraz koleją można podróżować między Szwecją a Norwegią. Tunel łączący Szwecję z Danią i Niemcami ma stworzyć kolejną możliwość do przemieszczania się w dalekie trasy pociągami. Planowane otwarcie nowej trasy ma nastąpić nie wcześniej niż w 2028 roku.

źródło – tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *