Południe Europy tańsze niż Polska? Tak! W tych krajach spędzisz urlop za grosze!

Wakacje w Polsce są coraz droższe, a jednak wciąż jest u nas znacznie taniej niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Mimo to, w Europie jest wciąż wiele krajów, gdzie turysta z naszego kraju spędzi wakacje za naprawdę niewielkie pieniądze – wynika z najnowszych danych Eurostat.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczny sezon wakacyjny w Europie jest postawiony na głowie i wielu ludzi planuje swoje urlopowe wyjazdy naprawdę na ostatnią chwilę. Nie może to dziwić – linie lotnicze wznowiły międzynarodowe rejsy z Polski w zeszłym tygodniu, a wakacyjne czartery biur podróży na dobre wystartują na początku lipca. Do tego dochodzą do nas niepokojące informacje o drożyźnie nad polskim Bałtykiem (choć tak prawdę mówiąc, te informacje pojawiają się każdego roku, więc nie jest to bardzo zaskakujące). Czy Polska jednak faktycznie jest tak drogim krajem i jak prezentujemy się na tle innych państw w Europie, jeśli chodzi o ceny i wydatki, jakie trzeba ponieść na urlopie? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowszy raport Eurostatu, który wziął pod lupę poziom cen w całej Unii Europejskiej i kilku sąsiednich krajach w 2019 roku.

Co z niego wynika? Podstawowy wniosek jest taki, że choć narzekamy na drożyznę w kraju, to na tle UE wciąż mamy dość niskie ceny. Z danych Eurostatu wynika, że są one na poziomie 60 procent średniej dla Unii Europejskiej, co oznacza, że w UE “tańsze” od nas są tylko Bułgaria (53 procent średniej) i Rumunia (55 procent).

Sprawdźcie nasze oferty wypoczynku w Bułgarii i wycieczki do Rumunii.

Z drugiej strony: zdecydowanie najdrożej jest w Danii (141 procent średniej), Irlandii (134 proc.), Luksemburgu (131 proc.), Finlandii (127 proc.) i Szwecji (121 proc.). Jeszcze drożej jest zaś w krajach europejskich, które nie należą do UE, a więc Norwegii (150 proc. Unijnej średniej), Islandii (154 procent) i Szwajcarii (162 procent). W swoim zestawieniu Eurostat wziął pod lupę średnie ceny w kilku kategoriach: jedzenie i napoje bezalkoholowe, napoje alkoholowe i produkty tytoniowe, ubrania, elektronika, transport, a także ceny w restauracjach i hotelach.

Przyjrzyjmy się teraz mapie z zestawieniem ogólnego po

Na podstawie mapy widzimy więc, że oprócz Rumunii i Bułgarii, średni niższy poziom cen niż w Polsce notujemy w Turcji (47 procent unijnej średniej), a także w krajach bałkańskich: Macedonii Północnej (50 procent średniej), Bośni i Hercegowinie (55 procent), Czarnogórze, Serbii i Albanii (w każdym z tych krajów jest to po 57 procent unijnej średniej).

Sprawdźcie nasze okazje na urlop w Czarnogórze i w Albanii.

Jednak co ciekawe, ceny w tym ostatnim kraju rosną bardzo szybko – jak informuje Business Insider Polska, średnio wzrosły one w ciągu roku o 3,5 procent, powoli doganiając unijną średnią. To jednak łączne dane dotyczące ogólnego poziomu cen. Przejdźmy zatem do danych bardziej interesujących potencjalnych turystów, czyli porównania typowo urlopowych wskaźników dla Polski i innych krajów UE. A tu – nie ukrywam – mamy spore zaskoczenie.

Hotele i knajpy w Portugalii tańsze niż w Polsce? Tak!

Z zestawienia Eurostatu wynika, że ceny hoteli i restauracji w Polsce to ok. 75,5 procent unijnej średniej. W Unii Europejskiej jest 6 krajów, gdzie ceny w tej kategorii są niższe niż u nas, a w całej Europie – takich krajów jest aż 12. W tych danych najbardziej zaskakuje informacja, że mniej niż w Polsce za hotele i restauracje zapłacimy w… słonecznej Portugalii! Jak donosi Business Insider Polska – to pierwszy taki przypadek w historii. I faktycznie – ta kategoria to ledwie 73 procent unijnej średniej, czyli w ubiegłym roku było o 3 procent taniej niż w Polsce. Ba – z danych Eurostatu wynika, że ceny tych usług w Portugalii spadły o prawie 5 punktów procentowych w stosunku do unijnej średniej (w 2018 roku hotele i knajpy w Portugalii kosztowały 77,9 procent średniej UE). A w tym roku, biorąc pod uwagę pandemię koronawirusa, ceny mogą spaść jeszcze mocniej. Oczywiście, musimy przy tym pamiętać, że przynajmniej do 30 czerwca obowiązuje zakaz lotów z Polski do Portugalii (a także Szwecji i Wielkiej Brytanii) ze względu na sytuację epidemiczną w tym kraju. Mamy nadzieję, że wkrótce się ona poprawi i jeszcze w te wakacje będziemy mogli polecieć z Polski do pięknej Portugalii.

Sprawdźcie promocje na tanie wakacje w Portugalii.

Gdzie jeszcze jest taniej niż w Polsce? Z zestawienia Eurostatu wynika, że tańsze hotele i restauracje są w Bułgarii (45 procent unijnej średniej), Czechach (64 procent), na Litwie (70 procent), Węgrzech (62 procent) i Rumunii (54 procent). Do kategorii tańszych krajów doliczamy też wspomniane wcześniej Turcję, Albanię oraz kraje bałkańskie, a więc Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Macedonię Północną, gdzie ceny usług turystycznych są zdecydowanie najniższe w całym zestawieniu – 45 procent unijnej średniej. Niewiele drożej, bo tylko o 1 punkt procentowy, jest w Albanii.

Co z innymi krajami? W niektórych średnia rośnie

Porównując najświeższe dane Eurostatu do zeszłorocznych (czyli de facto tych za 2018 rok) widzimy, że w niektórych krajach, które chętnie odwiedzamy, ceny dość mocno wzrosły. Najlepszym przykładem jest Chorwacja: jeszcze w 2018 roku ceny hoteli i restauracji w tym kraju wynosił 75,1 procenta średniej UE (w Polsce w tym samym okresie 74,3 procenta), a w najnowszym zestawieniu skoczył aż do 82,1 procenta! Podobnie ceny usług turystycznych wzrosły też w Grecji (z 82,6 do 88 procent) oraz Hiszpanii (z 85,8 do 91 procent).

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *