Polski minister wypowiada wojnę Airbnb! Chodzi o płacenie podatków

Mnister finansów Tadeusz Kościński powiedział w “Financial Timesie”, że chce, aby serwis Airbnb płacił podatki od uzyskiwanych w naszym kraju dochodów.

W rozmowie z “FT” Kościński wyjaśnił, że będzie dążył do tego, aby wszyscy wynajmujący mieszkania za pośrednictwem serwisów takich jak Airbnb płacili stosowne podatki, co pozwoliłoby oszacować, ile takie firmy zarabiają, prowadząc dzialalność w Polsce. Jego zdaniem wszystkie firmy, które mają siedzibę w Polsce, płacą tutaj podatki, a więc ich marże są niższe.

– Jeśli mamy się upewnić, że każdy, kto wynajmuje swoje mieszkania w gospodarce dzielenia się, płaci swoją uczciwą część podatku, to także ludzie, którym płacą – bo Airbnb jest częścią łańcucha wartości – powinni płacić również – wytłumaczył w Londynie Kościński, cytowany przez „FT”.

Jego zdaniem Airbnb powinien „założyć sklep” w Polsce.

– W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z nieuczciwą praktyką. Nie jestem po to, by zabijać czy wydoić te firmy, tylko po to, by upewnić się, że nie zakłócają one funkcjonowania rynku – mówi Kościński.

Jednocześnie “FT” cytuje rzecznika Airbnb, który twierdzi, że Airbnb przestrzega zasad i płaci cały należny podatek w miejscach, gdzie prowadzi działalność. Dodał też, że polskie organy podatkowe otrzymują już VAT od opłat pobieranych od polskich gospodarzy i gości.

Na szczegółowe propozycje resortu finansów będziemy musieli zaczekać, ale to kolejny pomysł uregulowania serwisów typu Airbnb w naszym kraju.

Kika tygodni temu pisaliśmy na naszych łamach o polskim rynku apartamentów i mieszkań na wynajem krótkoterminowy, na którym rządzą olbrzymie firmy, dysponujące 200-300 mieszkaniami w danym mieście.

Rząd prowadzi prace na temat usankcjonowania wynajmu krótkoterminowego w Polsce, a wśród propozycji znalazł się m.in. postulat, aby gospodarze bez działalności gospodarczej mogli wynajmować swoje mieszkania maksymalnie przez 30 dni w roku.

Z kolei Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego chce rejestracji lokali wynajmowanych przez Airbnb i Booking.com. Hotelarze chcieliby też, żeby duże obiekty apartamentowe miały obowiązek uzyskania licencji hotelarskiej albo poddania się kategoryzacji, czyli punktacji w gwiazdkach. 

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *