Polacy utknęli za granicą. Gdzie mają szukać pomocy?

Z powodu wprowadzonego stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce w nocy z soboty na niedzielę zostaną m.in. zawieszone międzynarodowe połączenia lotnicze i zamknięte granice dla obcokrajowców. Ale co z Polakami, którzy w tym momencie są poza granicami naszego kraju i nie mają jak wrócić?

Będziemy tu na bieżąco aktualizować napływające informacje.

MSZ uruchamia dodatkową infolinię

Mimo zaistniałej sytuacji każdy obywatel naszego kraju będzie mógł wrócić do domu. Zarówno busy, autokary jak i samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Warto wiedzieć, że w związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic państw: +48 22 523 88 80.

 

W związku z faktem, że na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim, a w niektórych regionach świata sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie, MSZ apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Należy stosować się do wszystkich zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz monitorować komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Polski rząd wyśle samoloty

Polski rząd ma zorganizować loty czarterowe po naszych rodaków za granicę, a także mają być wysyłane samoloty prawdopodobnie należące do naszego przewoźnika PLL LOT. Trwają spotkania w tej sprawie i ustalane są szczegóły. Minister Michał Dworczyk zapewniał w rozmowie z money.pl, że pomoc dla Polaków będzie. Uspokaja, że nikt nie zostanie za granicą sam.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że będzie się zajmował przede wszystkim omówieniem kwestii powrotu Polaków, którzy są poza granicami kraju w dalszych odległościach.

Wszystkie informacje dla podróżujących dostępne są na stronie MSZ, powstała także specjalna sekcja dotycząca koronawirusa i stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie Polacy mają szukać pomocy?

Jeśli jesteś za granicąmożesz liczyć na placówki dyplomatyczne w danym kraju. Jeśli jest to państwo nienależące do Unii Europejskiej i nie ma w nim polskiej ambasady, masz prawo do pomocy konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej na równi z obywatelami tych państw. Najprościej mówiąc konsul udzieli Ci pomocy, ale pamiętaj, że nie świadczy usług, które wykonują biura turystyczne, banki, firmy ubezpieczeniowe oraz firmy transportowe (nie dokona np. zmiany rezerwacji Twojego biletu jeśli odwołany zostanie lot).

Łatwiejsza sytuacja wydaje się w przypadku osób, które wykupiły wycieczki w biurach podróży. Turyści, którzy obecnie przebywają za granicą w ramach wyjazdów z biurami podróży mają zdecydowanie mniej powodów do zmartwień, ponieważ pomimo odwołanych wycieczek mają zapewniony powrót do Polski.

Przymusowa kwarantanna dla Polaków powracających do kraju

Wszyscy obywatele naszego kraju, którzy w najbliższym czasie wrócą do Polski, będą objęci 14-dniową obowiązkową, domową kwarantanną.

źródło: tanie-loty.com.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *