Pogoda. Huragan Dorian uderzył w Bahamy. 350 km/h i katastrofalne fale

Pogoda. Huragan Dorian szaleje w rejonie północnych Bahamów. Wiatr, którego porywy sięgają 350 km/h, kompletnie zniszczył zabudowę wyspy Elbow Cay. Władze ostrzegają, że żywioł jest coraz groźniejszy.

Huragan Dorian niszczy domy i zrywa dachy na wszystkich wyspach archipelagu Abaco – informuje CNN. Na zdjęciach i filmach mieszkańców widać, jak wichura wygina drzewa, a woda zalewa kolejne kompleksy apartamentów dla turystów.

Władze alarmują o ogromnych zniszczeniach. Wiatr wieje z prędkością ok. 290 km/h, ale w porywach sięga 350 km/h. Fale uderzające w wyspy Abaco mają ponad 5 metrów wysokości.

„Stoimy w obliczu huraganu, którego nigdy nie widzieliśmy na Bahamach. Proszę, módlcie się za nas” – napisał w mediach społecznościowych premier Bahamów Hubert Minnis.

– Huragan bardzo wolno przesuwa się na północny zachód, co oznacza, że jego „oko” nad wyspami utrzyma się jeszcze kilkanaście godzin, czyli dłużej niż wcześniej sądziliśmy – wyjaśnia Ken Graham, dyrektor amerykańskiego National Hurricane Center.

Pogoda. Obowiązkowe ewakuacje na Florydzie

Po tym, jak Dorian uderzył w Bahamy na Florydzie ogłoszono ewakuację. Dla osób starszych i rodzin z dziećmi z domów położonych w strefie zagrożenia ewakuacja jest obowiązkowa – informuje Fox News.

Podobnie jest w Georgii i Karolinie Południowej. Łącznie z przybrzeżnych terenów wyjechać musi ok. 1,5 mln ludzi.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *