Paryż. Pożar w Notre Dame. Zawaliły się dach i iglica, ale uratowano strukturę i dwie wieże WIDEO !

W Paryż u około strażacy walczą z ogromnym pożarem, który od poniedziałkowego wieczoru trawi katedrę Notre Dame. Po wielu godzinach akcji podano, że udało się ocalić strukturę budynki i dwie słynne kamienne wieże.

Ogień pojawił się w 800-letniej katedrze pojawił się w poniedziałek wieczorem, po godzinie 19:00. Najpierw w okolicach iglicy, potem rozprzestrzenił się na dach. Zarówno iglica, jak i część dachu runęły. Pojawiały się głosy, że cała drewniana struktura płonie i może zostać kompletnie zniszczona.

Paryż. Pożar w Notre Dame. Większość katedry spłonęła

Pożar jest trudny do opanowania. Jak mówił dowódca francuskiej straży pożarnej Jean-Claude Gallet, liczą się teraz w zasadzie najbliższe minuty.

– Jest ryzyko, że runą dzwony. Jeśli tak się stanie, zawali się też wieża – mówił po 22:00 reporterom. Teraz strażacy walczą przede wszystkim o to, by uratować fasadę budynku. Po 23:00 pojawiły się informacje, podane przez Galleta, że prawdopodobnie dwie główne wieże uda się się uratować. Według ministerstwa spraw wewnętrznych spłonęła duża część katedry, ale udało się ocalić jej strukturę, główną konstrukcję.

Według wiceburmistrza Paryża strażakom udało się wynieść część bezcennych dzieł sztuki z wnętrza katedry, w tym koronę cierniową i tunikę św. Ludwika, ale musieli się wycofać, bo ogniem zajęły się drewniane podpory dachu. Według ministerstwa  udało się ocalić jej strukturę i dwie wieże.

źródło – gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *