Opłaty za bagaż podręczny. Ryanair i Wizz Air dostały karę od włoskiego UOKiK-u

3 mln euro dla irlandzkiego przewoźnika i milion euro dla węgierskiej spółki wynoszą kary, jakie nałożył włoski urząd antymonopolowy ICA.

Uznał, że wprowadzenie opłat za duży bagaż podręczny to ukryta podwyżka cen biletów.

Włoskiego regulatora rynku zainteresowały zmiany w polityce bagażowej obu tanich przewoźników. W listopadzie wezwał obie spółki do zawieszenia tych zmian, ale nie zareagowały na to.

Jak podkreśla serwis, od momentu wszczęcia dochodzenia Ryanair i Wizz Air wprowadziły kolejne podwyżki cen za duży bagaż podręczny.

Według Ryanaira zmiany w regulaminie mają na celu poprawę punktualności połączeń, a nie zwiększenie wpływów przewoźnika.

Grzywny są wysokie, ale ICA nie zdecydowała się zastosować maksymalnego wymiaru kary, wynoszącego 5 mln euro. Linie lotnicze na razie nie komentują sprawy.

To nie pierwsza kara od lokalnego regulatora rynku dla obu tanich linii. Przypomnijmy, że we wrześniu grzywny na obie firmy nałożył węgierski regulator. W przypadku Wizz Air było to 25 mln forintów, a Ryanair dostał karę wynoszącą 100 mln forintów.

Wizz Air został ukarany za trudności w skontaktowaniu się przedstawicielami firmy. Według regulatora rynku firma nie informuje pasażerów o opóźnieniach i o odwołaniach lotów. Brakuje także informacji o przysługujących im prawach, w tym prawie do odszkodowania czy opieki ze strony przewoźnika.

W przypadku Ryanaira zarzuty dotyczyły dwóch lotów z Budapesztu do Las Palmas. Przewoźnik nie zabrał na pokład wszystkich bagaży, tłumacząc to „powodami operacyjnymi”.

źródło – money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *