Odprawa na lotnisku – co powinieneś o niej wiedzieć ?

Odprawa biletowo-bagażowa to proces złożony z kilku etapów. Rozpoczyna się od zgłoszenia się na lotnisku i otrzymania karty pokładowej oraz nadania bagażu rejestrowanego. W miarę możliwości zawsze można skorzystać z odprawy online, która jest znacznie szybsza i wygodniejsza. Wyjaśnimy jak krok po kroku przejść przez odprawę biletowo-bagażową oraz osobistą.

Jedna z najważniejszych zasad przy odprawie biletowo-bagażowej to taka, że należy przybyć na lotnisko co najmniej 2 godziny przez planowanym odlotem samolotu. Po przyjeździe na lotnisko na specjalnych tablicach informacyjnych pojawi się informacja, gdzie dokładnie odprawiany jest Twój lot. Dodatkowo informacji możesz zasięgnąć w punkcie informacji, który najczęściej ulokowany jest w pobliżu stanowisk odprawy biletowo-bagażowej.

Odszukaj bramkę odpraw Twojego lotu i przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty jak paszport lub dowód osobisty, kod rezerwacji oraz jeśli rezerwacja była dokonana on-line bilet. Przy stanowisku odprawy okazujesz ww dokumenty oraz nadajesz swój bagaż rejestrowany, który zostanie wymierzony i zważony a następnie odprawiony do luku samolotu. Gdy już pozytywnie przejdziesz odprawę biletowo-bagażową i otrzymasz kartę uprawniającą do wejścia na pokład samolotu musisz udać się do odpowiedniej bramki, przy której każdy pasażer przechodzi kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętaj, że niektóre linie lotnicze pobierają dodatkową opłatę za odprawę na lotnisku i wydrukowanie karty pokładowej. Kiedy dojdziesz do bramki ważne jest aby wszystkie rzeczy wyłożyć do specjalnej kuwety m.in. sprzęty elektroniczne jak telefon, laptop, ładowarki, klucze, pasek od spodni, monety, żetony a także i okrycie wierzchnie jak kurtka, sweter, czasem wymagane są również buty (szczególnie na wysokim obcasie). Jeśli pomyślnie przeszedłeś punkt kontroli bezpieczeństwa to możesz kierować się w stronę odpowiedniej dla Twojego lotu bramki. Personel lotniska zawsze poinformuje w odpowiednim czasie o gotowości do wejścia na pokład samolotu.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną odprawę na lotnisku w celu uniknięcia kolejek do odprawy biletowo-bagażowej możesz użyć do tego automatów do samodzielnej odprawy. Jednak należy pamiętać, że na niektórych lotniskach opcja samodzielnej odprawy jest możliwa tylko wtedy, gdy pasażer posiada wyłącznie bagaż podręczny. Automaty powinny znajdować się na większości międzynarodowych lotnisk. Lokalizację automatu powinna ułatwić Ci mapa na stronie internetowej danego lotniska. Wprowadź po kolei dane z dokumentu tożsamości, z którego korzystałeś aby zakupić lot oraz kod potwierdzający rezerwację. Czasami jest możliwość wyboru miejsca w samolocie. Po tych krokach zostanie wydrukowana karta pokładowa, którą musisz zabrać ze sobą bo będzie ona niezbędna przy wejściu na pokład samolotu. Samodzielna odprawa na lotnisku nie wymaga żadnych dodatkowych opłat.

Pasażerowie, którzy wykupili miejsce w klasie pierwszej lub czasami w klasie biznesowej linie lotnicze dają możliwość odprawy w specjalnie wyznaczonych punktach odprawy bagażowo-biletowej co znacznie ułatwia i przyspiesza proces przejścia odprawy. Punkty takich odpraw są charakterystycznie oznaczone. Pasażerowie pierwszej klasy mogą wykorzystać również odprawę online, samoobsługową lub telefoniczną. Jednak tego rodzaju udogodnienia, szczególnie telefoniczne nie są jeszcze wszędzie popularne.

Redakcja portalu mazuryairport.pl
Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *