Od czerwca zmiany na warszawskich lotniskach! Wszędzie bramki biometryczne

W niektórych krajach Unii Europejskiej bramki biometryczne to normalny widok. W końcu będą również u nas. W czerwcu zostanie oddanych do użytku 25 takich bramek ABC (ang. Automated Border Control) na lotnisku Chopina i lotnisku w Modlinie. Pasażerowie będą w nich przechodzić kontrolę paszportową bez udziału Straży Granicznej.

Bramki biometryczne w Warszawie

O pomyśle informowaliśmy już w listopadzie minionego roku. Teraz został zrealizowany. Pasażerowie będą przechodzić kontrolę paszportową bez udziału Straży Granicznej. Wojewoda mazowiecki podpisał umowę z firmą Enigma.

Piotr Rudzki, rzecznik Lotniska Chopina powiedział:

Aby móc skorzystać z tzw. bramki ABC trzeba być obywatelem Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz mieć paszport biometryczny.

Jak to działa? Wystarczy, że otworzysz dokument, położysz go zdjęciem w stronę czytnika i przytrzymasz. Następnym krokiem będzie poddanie się skanowaniu. Jeśli wszystko będzie w porządku, drzwi bramki otworzą się i pójdziesz dalej. Inwestycja pochłonęła 6,7 mln zł. Bramki będą automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Dzięki tej technologii będzie wiadomo, czy to na pewno Twój dokument. System rozpozna też podrobiony lub przerobiony paszport. Poza tym będzie wiadomo, czy nie stanowisz jakiegokolwiek zagrożenia dla innych czy państwa, ponieważ bramki połączone będą z bazami danych Straży Granicznej.

Cała operacja sprawdzania trwa średnio kilkanaście sekund, więc wdrożenie takiego rozwiązania zwiększy przepustowość odprawy granicznej. Na lotnisku Chopina będzie ich 20 takich bramek, w Modlinie – 5.

Krzysztof Kozłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powiedział:

Polska będzie 18. krajem, posiadającym taki system na swoich lotniskach. W miejsce kilkuminutowej dotychczas odprawy, będzie to odprawa kilkusekundowa. Straż graniczna nadal będzie nadzorować kontrolę nad przejściem. Bramki będą współpracowały z dużym europejskim systemem Schengen 2. Wszystko będzie uzależnione od posiadania przez pasażera paszportu biometrycznego.

źródło : tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *