Najszczęśliwszy kraj na świecie? Znów ten sam! A jak na tym tle wypada Polska?

Już trzeci raz z rzędu Finlandia zdobywa tytuł najszczęśliwszego kraju świata. A to wyróżnienie jest nie byle jakie, bo u jego podstaw zawsze leży dobre samopoczucie mieszkańców. A jak jest u nas? Choć Polska ma jeszcze sporo do poprawy, to i tak nie wypada na tle innych najgorzej.

W zestawieniu World Happiness Report oceniono 156 krajów na podstawie tego, jak mieszkańcy poszczególnych państw oceniają szczęście we własnym życiu. W czołówce nie ma zaskoczenia, bo Finlandia dzierży pozycję lidera już od dawna. Za nią uplasowały się Dania, Szwajcaria, Islandia i Norwegia, co sprawia, że kraje nordyckie dominują pierwszą piątkę najszczęśliwszych państw świata. Dalej, w pierwszej dziesiątce, znajduje się też Holandia, Szwecja, Nowa Zelandia, Austria i Luksemburg.

Polska zajęła w zestawieniu dopiero 43. miejsce, co może zarówno zaskakiwać jak i cieszyć. Na pewno nie jest to „dobre” miejsce, jeśli spojrzymy na to, jakie kraje nas wyprzedziły – są wśród nich m.in. Wielka Brytania, Czechy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australia czy Stany Zjednoczone, ale także Meksyk, Urugwaj, Arabia Saudyjska, a nawet Kosowo czy Uzbekistan, które nie kojarzą się z lekkim życiem. Z drugiej strony warto jednak zobaczyć, kto wypadł jeszcze gorzej. Są tam np. takie kraje jak Portugalia, Węgry czy Japonia. Tuż za Polskę trafiły jednak Kolumbia, Cypr, Nikaragua, Rumunia czy Kuwejt.

Najgorzej w całym rankingu wypadają kolejno Afganistan, Sudan Południowy, Zimbabwe, Rwanda, Republika Środkowoafrykańska, Tanzania, Botswana, Jemen, Malawi i Indie.

Ranking to jednak nie tylko suche dane, ale i solidna analiza tego, co sprawia, że wyniki są takie, a nie inne. Twórcy wyjaśniają na przykład, skąd bierze się tak wysoka pozycja krajów nordyckich w corocznych rankingach dotyczących szczęścia.

– Pięć krajów nordyckich – Finlandia, Dania, Norwegia, Szwecja i Islandia znajduje się w pierwszej dziesiątce w każdym rankingu od 2013 roku, czyli od momentu, gdy World Happiness Report jest publikowany – czytamy w zestawieniu. – Nordycka wyjątkowość nie ogranicza się tylko do szczęścia obywateli. Bez względu na to, czy patrzymy na stan demokracji i praw politycznych, brak korupcji, zaufanie między obywatelami, poczucie bezpieczeństwa, spójność społeczną, równość płci, równy podział dochodów, wskaźnik rozwoju społecznego lub wiele innych globalnych porównań, można znaleźć kraje nordyckie w światowej czołówce – tłumaczą twórcy rankingu.

Całe zestawienie wraz ze źródłem danych i rozbudowaną analizą znajdziecie na stronie World Happiness Report. 

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *