Najkrótsza trasa w siatce Ryanaira to lotnicze cudo. Ledwo zapniesz pasy i… już trzeba lądować!

Rozkładowy czas lotu to 35 minut, choć w praktyce lot nie trwa zwykle dłużej niż 20 minut, a odległość to ledwie… 141 kilometrów. I mimo wszystko samoloty latają na tej trasie pełne.

***

Pod koniec października Ryanair zainaugurował loty z Pafos do Bejrutu. Pisaliśmy o tej trasie – to bardzo ciekawa opcja wyjazdowa np. dla pasażerów z Katowic, którzy mogą pojechać na kilka dni na Cypr i stamtąd wyskoczyć do stolicy Libanu. Ale jest jeszcze jedna ciekawa rzecz związana z tą trasą – jest to jedna… z najkrótszych tras w siatce połączeń irlandzkiego low-costa. Odległość między oboma lotniskami to ledwie 294 kilometry, a rozkładowy czas lotu wynosi ledwie godzinę.

Jednak co ciekawe, w siatce Ryanaira są znacznie krótsze połączenia – weźmy na przykład trasę z Katanii na Maltę (odległość 186 kilometrów). Nie jest to jednak trasa najkrótsza.

Tanie linie nie mają w swoich siatkach wielu takich połączeń, a powód jest prosty: przewoźnicy zarabiają nie tylko na biletach, ale też wszelkiego rodzaju dodatkowych usługach, a więc kanapkach, napojach czy jak w przypadku Ryanaira – zdrapkach. Na krótkich trasach zainteresowanie pasażerów tego typu produktami jest znacznie niższe, a dodajmy do tego jeszcze kwestię bagażu, którego nie potrzebujemy, gdy lot trwa godzinę lub krócej. Także z tego powodu Ryanair nie jest szczególnie zainteresowany rozwojem lotów krajowych w Polsce. Irlandzka linia nie jest jednak organizacją charytatywną i lata wszędzie tam, gdzie może zarobić. Przyjrzyjmy się więc najkrótszemu połączeniu w siatce Ryanaira.

20 minut lotu? I tak się opłaca

Najkrótsza trasa to zainaugurowane wiosną tego roku połączenie z hiszpańskiej Malagi do Tetouanu w Maroko. To superkrótka trasa – odległość to ledwie 141 kilometrów, a rozkładowy czas połączenia to 35-40 minut, choć w praktyce najczęściej czas lotu nie trwa więcej niż 20 minut. Można więc zaryzykować połączenie, że ledwo zapniecie pasy i… już chwilę później maszyna podchodzi do lądowania. Ale samoloty latają na niej pełne – z jednej strony zasilają ją turyści, z drugiej – marokańscy emigranci. Nie da się też ukryć, że połączenie lotnicze to ogromna oszczędność czasu – jadąc samochodem, najkrótsza trasa zajmuje… prawie 5 godzin i to tylko pod warunkiem, że akurat uda nam się idealnie trafić na przeprawę promową.

Z dziennikarskiego obowiązku podajmy najkrótsze trasy w siatce Wizz Aira. Są to połączenia… z Polski – najkrótsza trasa “landrynki” to połączenie z Gdańska do Malmo (odległość 350 kilometrów) i… z Katowic do Lwowa (355 kilometrów).

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *