Najbardziej punktualne lotniska i linie lotnicze świata 2018! Na które stawiasz?

Powstał raport prezentujący listę najbardziej punktualnych lotnisk i linii lotniczych 2018 r. Stworzyła go firma VariFlight, która zajmuje się dostawą technologii cyfrowej dla lotnictwa.

Liderzy punktualności

Frma VariFlight przeanalizowała wyniki operacyjne lotnisk i linii lotniczych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.Raport porównuje współczynniki punktualności (OTP), czyli procent odlotów wykonywanych o czasie. Te natomiast dotyczą lotów, które wystartowały w przeciągu 30 min od planowanego czasu wylotu. Przy porównaniu portów lotniczych i linii brano pod uwagę wielkość operacji, a także położenie geograficzne. Dodatkowo raport wskazuje najbardziej punktualne sojusze i trasy lotnicze.

Największe porty lotnicze na świecie

Wśród największych portów lotniczych na świecie (powyżej 6 tys. wylotów miesięcznie), pierwszą dziesiątkę rankingu punktualności zdominowały lotniska z Japonii. Zajęły aż 5 pozycji, w tym pierwsze miejsce:

 1. Itami Airport
 2. New Chitose Airport
 3. Honolulu Airport
 4. Haneda Airport
 5. Portland Airport
 6. Pulkovo Airport
 7. Brasilia Airport
 8. Tocumen Airport
 9. Fukuoka Airport
 10. Osaka Airport.

W pierwszej dwudziestce najbardziej punktualnych dużych lotnisk na świecie, znalazły się tylko dwa lotniska z Europy – Moskwa Pułkowo i Helsinki -Vanta na 18. pozycji.

Lotniska średniej wielkości

Listę najbardziej punktualnych na świecie lotnisk średniej wielkości (obsługujących od 2 do 6 tys. wylotów miesięcznie) otwiera port lotniczy w Kaohsiung na Tajwanie.

 1. Kaohsiung Airport
 2. Sendai Airport
 3. Miyazaki Airport
 4. Mohammed V Airport
 5. Kona Airport
 6. Tenerife North Airport
 7. Nagoya Airport
 8. Kagoshima Airport
 9. Kahului Airport
 10. Minsk Airport

Niestety ani na listę 20 najbardziej punktualnych dużych portów lotniczychani tych średniej wielkości w Europienie trafiło żadne polskie lotnisko.

Najbardziej punktualne linie lotnicze

Punktualność japońskich portów lotniczych jest bez wątpienia związana z punktualnością linii lotniczych z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oto 10 najbardziej punktualnych największych linii lotniczych świata:

 1. Japan Airlines
 2. Qatar Airways
 3. All Nippon Airways
 4. Emirates Airlines
 5. Aeroflot Airlines
 6. Royal Dutch Airlines
 7. Iberia Airlines
 8. Alitalia Airlines
 9. Air New Zealand
 10. Korean Air

A jak wygląda podium najbardziej punktualnych linii lotniczych średniej wielkości?

 1. Copa Air
 2. Hawaiian Airlines
 3. Singapore Airlines
 4. TAM Airlines
 5. Etihad Airways
 6. Volaris
 7. UTair
 8. Bangkok Airways
 9. Avianca Brazil
 10. Royal Air Maroc

Najbardziej punktualne sojusze

W rywalizacji najbardziej punktualnych sojuszy lotniczych pierwsze miejsce zajął sojusz One World. Drugie miejsce przypadło sojuszowi SkyTeam, a trzecie Star Alliance. Wśród najbardziej punktualnych przewoźników należących do sojuszu Star Alliance, pierwsze miejsce przypadło Copa Airlines, przed ANA – All Nippon Airlines oraz Singapore Airlines.

Wśród europejskich przewoźników zrzeszonych w sojuszu, najpunktualniejsze były linie lotnicze:

 • Aegean Airlines – 6. miejsce
 • Austrian Airlines – 9. miejsce
 • Turkish Airlines – 10. miejsce

Nasz narodowy przewoźnik PLL LOT zajmuje 18. miejsce na 28 przewoźników należących do sojuszu. Wyprzedza m.in. United Airlines, Lufthansę, Brussels Airlines czy zamykające listę linie lotnicze TAP Air Portugal.

Trasy krajowe z najmniejszą liczbą opóźnień

Raport VariFlight pokazuje, że wszystkie trasy lotnicze, na których operacje lotnicze odznaczają się najwyższą punktualnością, to trasy krajowe. Oczywiście jak już pewnie się domyślasz najlepsza sytuacja jest w Japonii. W 2018 r. najbardziej punktualna na świecie okazała się trasa: New Chitose – Haneda.

źródło tanie-loty.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *