[NA BIEŻĄCO] Koronawirus – aktualne informacje dla podróżujących

Strona jest aktualizowana na bieżąco. Informujemy przede wszystkim o wydarzeniach, które bezpośrednio lub pośrednio mogą dotyczyć podróżowania i bezpieczeństwa polskich podróżników.


Podróżowanie podczas pandemii koronawirusa może stanowić swego rodzaju wyzwanie. Sytuacja zmienia się na bieżąco i właśnie w tym artykule możecie ją śledzić. Jeśli macie wątpliwości i pytania dotyczące tego, co robić w tej nietypowej sytuacji, co przysługuje pasażerom, gdzie szukać wiarygodnych informacji i jak zachować się na lotnisku czy po powrocie z podróży zajrzyjcie do naszego artykułu: Koronawirus a podróże – wszystko co musisz wiedzieć, a bałeś się zapytać.

Jakie działania podjęły linie lotnicze?

Ryanair

Ryanair ogłosił całkowite zawieszenie lotów do i z Włoch. Taki stan rzeczy ma potrwać do 8 kwietnia. Odwołane są także loty na innych trasach. Pasażerowie mogą zmienić daty podróży lub otrzymać zwrot kosztów (albo punkty Travel Credit na podróż Ryanairem w ciagu najbliższych 12 miesięcy) tylko w przypadku lotów odwołanych przez linię. Wszyscy klienci, których loty zostały anulowane zostają powiadamiani e-mailem i SMS-em. Jeśli sam zdecydujesz się nie lecieć na trasie normalnie obsługiwanej przez przewoźnika, zwrot kosztów cię nie obejmuje.

Wizzair

Z powodu kwarantanny w całych Włoszech od 10 marca Wizz Air zawiesił wszystkie loty z Polski do Italii. Natomiast od 12 marca także połączenia do Tel Awiwu oraz Ejlatu ze względu na ogłoszenie przez izraelski rząd 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich pasażerów przylatujących do Izraela.

Loty do wszystkich miejsc na mapie Wizz Air we Włoszech (Alghero, Bari, Bolonia, Katania, Mediolan Bergamo, Mediolan Malpensa, Neapol, Piza, Rzym Ciampino, Rzym Fiumicino, Turyn, Wenecja Treviso, Werona) będą zawieszone do 3 kwietnia.

W przypadku lotów odwołanych przez przez Wizz Air, możesz otrzymać w zamian inny lot lub zwrot pieniędzy (na konto bankowe lub na kwotę powiększoną o 20% na konto Wizz Air). Natomiast jeśli zechcesz zwrócić bilet na obsługiwanych trasach (nie chcesz lecieć z obawy przed wirusem), nie otrzymasz zwrotu pieniędzy za bilet. Zwrot można otrzymać wyłącznie, jeżeli pasażer nie stawia się na lot z powodu nałożonej na niego obowiązkowej kwarantanny (przykładowo w hotelu). Przy czym musisz przedstawić dowód nałożenia na siebie kwarantanny.

LOT

PLL LOT ogłosił tymczasowe zwieszenie wszystkich swoich rejsów do Włoch, Chin oraz na kilku innych trasach:

  • Warszawa – Pekin, rejsy zawieszone do 25 kwietnia 2020
  • Budapeszt – Seul, rejsy zawieszone do 8 kwietnia 2020
  • Warszawa – Mediolan, rejsy zawieszone do 3 kwietnia 2020
  • Warszawa – Wenecja, rejsy zawieszone do 3 kwietnia 2020
  • Warszawa – Londyn-City, rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
  • Budapeszt – Londyn-City, rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
  • Kraków – Bukareszt, rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
  • Warszawa – Zaporoże, rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020

W przypadku PLL LOT pasażerowie, którzy kupili bądź kupią swoje bilety przed 31 marca 2020 roku na podróże od 6 marca do 24 kwietnia zostaną uprawnieni do dokonania zmiany daty  podróży na loty do 31 grudnia 2020.

Lufthansa

Lufthansa odwołała w marcu ponad 7 tys. lotów zaś w kwietniu ponad 23 tys. Lufthansa wprowadziła podobne udogodnienia jak LOT. Pasażerowie nie muszą płacić za zmianę rezerwacji biletów zakupionych od 6 marca do 31 marca 2020 roku. Będą mieli możliwość jednorazowej zmiany terminu podróży na dowolną datę przed 31 grudnia 2020 roku.

easyJet

Angielska tania linia lotnicza odwołała część lotów do i z Czech, Jordanii, Izraela i Włoch.

KLM/Air France

Przewoźnik zawiesił loty do Chin, Hong Kongu i Tajpej przynajmniej do 29 marca. Od 14 marca do 3 kwietnia odwołano wszystkie loty do Włoch, zaś do 28 marca zawieszono do Tel Awiwu w Izraelu.

Linie wprowadziły nowe zasady dotyczące darmowych zmian rezerwacji, które dotyczą ważnych biletów wystawionych do 31 marca 2020 roku na podróże do 31 maja 2020 roku. Podróżni mogą zmienić rezerwację lub dostać kupon na przelot w innym terminie.

Qatar

Qatar Airways również wprowadziły politykę zmiany rezerwacji. Opłaty za przebookowanie zostały zniesione w odniesieniu do biletów zakupionych na podróże przed 30 czerwca. Dotyczy to rezerwacji już istniejących. Zmiany daty wylotu i przylotu należy zgłosić na 3 dni przed planowanym wylotem. Jeśli pasażerowie zdecydują się na rezygnację z lotu, otrzymają voucher upoważniający ich do podróży w ciągu roku od daty oryginalnej rezerwacji.

Emirates

Również linie Emirates wprowadzają nowe zasady zmiany rezerwacji lotów. W przypadku biletów wydanych od 7 marca do 31 marca 2020 r. włącznie, klienci mogą swobodnie zmienić termin podróży bez dodatkowych opłat za zmianę rezerwacji czy ponowne wydanie biletu. Pasażerowie mogą przesunąć rezerwację na dowolny termin w przedziale 11 miesięcy w tej samej klasie rezerwacyjnej. 

Aby dodatkowo uspokoić podróżnych, linie Emirates wdrażają specjalne procedury dezynfekcji po przylocie z kierunków w największym stopniu dotkniętych koronawirusem.

Kraje, które zaostrzyły politykę dotyczącą wjazdu podróżujących z zagranicy

Obecnie GIS, mając na względzie sytuacje epidemiologiczną, nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii.

Izrael

Władze Izraela podjęły właśnie drastyczne kroki w związku z epidemią koronawirusa. Już od czwartku 12 marca każdy, kto wjeżdża do kraju będzie musiał poddać się 2-tygodniowej kwarantannie.

USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump postanowił wprowadzić specjalne środki ostrożności w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa przez podróże z Europy. Wszystkie podróże do USA z Europy zawieszono na 30 dni. Nowe zasady będą obowiązywały już od piątku

Ukraina

Ukraina zamyka granice. Nie są znane jeszcze szczegóły. Do 3 kwietnia w kraju zamknięte są szkoły i uczelnie, a także podobnie jak w innych państwach zakazano organizowania wszelkiego rodzaju imprez masowych.

Indie

Od 13 marca zawieszone zostaną wszystkie już wydane indyjskie wizy i przestaną być wystawiane nowe. Taki stan rzeczy potrwa do 15 kwietnia. Jednak już od piątku wizy nie będą respektowane, a podróżni spoza Indii nie będą mogli przekroczyć granicy. Dotyczy to również osób, które posiadają karty stałego pobytu. Jedyne wyjątki dotyczą osób posiadających wizę dyplomatyczną i pracowniczą oraz przedstawicieli ONZ.

Malta

Malta zamknęła swoje granice dla podróżnych z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Włoch. Wszyscy podróżni przybyli w ostatnich dniach z objętych restrykcjami krajów będą zmuszeni poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Słowacja

Kraj całkowicie zamyka granice dla obcokrajowców od 13 marca. Będą wpuszczane tylko osoby posiadające słowackie obywatelstwo lub zameldowane na Słowacji. Zamknięte zostały wszystkie 3 lotniska międzynarodowe.

Włochy

W związku z szerzeniem się koronawirusa i istotnym wzrostem zakażeń i zgonów premier Giuseppe Conte ogłosił, że rząd wprowadza zakaz zgromadzeń w całym kraju zaś całe Włochy zostały objęte tzw. strefą ograniczonego ruchu. Odwołano większość lotów do i z Włoch.

Czechy

Władze Czech wprowadził stan wyjątkowy, który według założeń ma potrwać 30 dni. Zakaz wjazdu do Czech mają osoby przyjeżdżające z Chin, Korei Południowej, Iranu, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Królestwa Niderlandów, Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii i Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *