Lżejsze życie osłów na Santorini. Nie będą już wozić otyłych turystów

Rząd Grecji wprowadził maksymalną wagę, jaką mogą przewozić osły turystyczne. Nowe wytyczne pojawiły się po tym, jak prowadzący kampanię na rzecz ochrony osłów opowiadali o tym, że musiały one wspinać się na wąskie stopnie Santorini z ciężkimi turystami na plecach.

Greckie Ministerstwo Rozwoju Obszarów Wiejskich i Żywności opublikowało nowe regulacje mające zapewnić osłom większą ochronę. Jedna z zasad mówi, że zwierzęta przewożące turystów na Santorini nie powinny nosić nikogo ważącego więcej niż 100 kg lub jedną piątą wagi zwierzęcia. „Właściciele osłów powinni zadbać o odpowiedni poziom zdrowia zwierząt. Pod żadnym pozorem nie powinny być wykorzystywane te, które nie nadają się do pracy. Chodzi o osobniki chore, ranne, będące w zaawansowanej ciąży oraz takie, których kopyta znajdują się w złym stanie” – czytamy w biuletynie.

Zwierzęta jak dotąd pracowały wiele godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, często bez odpowiedniego schronienia i szansy na należyty odpoczynek. Ze względu na źle dopasowane siodła i konieczność noszenia ciężkich „ładunków”, wiele osłów cierpiało na poważne urazy kręgosłupa oraz miało liczne skaleczenia. Od teraz ma im być zapewniona właściwa opieka. Właściciele mają dostarczać im zróżnicowaną żywność oraz dbać o to, by miały cały czas dostęp do świeżej wody. Z kolei pojemniki należy czyścić co najmniej raz dziennie. Istnieje szansa, że nowe regulacje zostaną niebawem wprowadzone także w innych częściach Grecji.

źródło turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *