Linie wznawiają mnóstwo tras z Polski! Dokąd możemy polecieć?

Od początku lipca linie lotnicze wznowiły mnóstwo tras z Polski. Do naszego kraju powoli wracają też dawno niewidziani przewoźnicy, a dla niektórych portów w kraju latanie dopiero się rozpoczyna. Dokąd możemy polecieć? Zebraliśmy dla Was informacje z lotnisk!

Loty międzynarodowe z Polski są ponownie możliwe od 17 czerwca, jednak dopiero od początku lipca przewoźnicy zaczęli naprawdę mocny powrót na nasze lotniska. Nie ulega wątpliwości, że największy wpływ na to miało (znów wydane w ostatniej chwili, ale już chyba zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić) rządowe rozporządzenie, dzięki któremu od 1 lipca znów możemy latać z Polski m.in. do Wielkiej Brytanii, na Ukrainę, do Albanii, Czarnogóry i kilku innych krajów. Dla podróżnych z Polski szczególnie ważny jest powrót tego pierwszego kraju, bo loty z i do Wielkiej Brytanii to grubo ponad 20 procent całego ruchu lotniczego w Polsce. Które linie wróciły, z jakich lotnisk i dokąd latają i co z planami innych przewoźników? Zapraszamy do naszego przeglądu.

Zmasowana ofensywa Ryanaira, zmartwychwstanie małych lotnisk

Najwięcej nowych tras otworzył Ryanair – zgodnie z zapowiedziami, irlandzka linia od początku lipca mocno wróciła do pracy. Z powrotu Ryanaira cieszą się przede wszystkim najmniejsze lotniska, do tej pory zamknięte na głucho. We wtorek na lotnisku w Łodzi pojawił się pierwszy po 109 dniach przerwy samolot Ryanaira – na pokładzie lotu z Dublina było aż 179 pasażerów, co napawa dużym optymizmem.

Także wczoraj na płycie lotniska w Bydgoszczy wylądował pierwszy Boeing 737 linii Ryanair z Londynu-Stansted – na pokładzie także był prawie komplet pasażerów.

– To było najdłuższe 100 dni w moim życiu i ogromnie się cieszę, że ten czas mamy już za sobą, a w terminalu znowu słychać gwar podróżnych. Odbudowa ruchu lotniczego będzie niewątpliwie wyjątkowo trudnym okresem, ale widzimy, że zainteresowanie lotami z Bydgoszczy jest duże. Pierwszym samolot przyleciał z Londynu niemal komplet pasażerów, co wyraźnie pokazuje jak bardzo wyczekiwane były podróże na nasze lotnisko. Potencjał portu dostrzegli też przewoźnicy, wprowadzając do oferty nowe kierunki w ścisłym sezonie wakacyjnym – mówi Tomasz Moraczewski, prezes lotniska w Bydgoszczy.

Kolejne trasy, na których polecimy z Bydgoszczy z Ryanairem to Birmingham (od 2 lipca) i Dublin (od 4 lipca), a także Edynburg i Londyn Luton (tu loty zaczną się od sierpnia).

Z kolei w sobotę 4 lipca wystartuje  z Bydgoszczy pierwsza wakacyjna trasa LOT do chorwackiego Zadaru, a od 9 lipca polecimy na Zakintos.

Z kolei z lotniska Olsztyn-Mazury od 3 lipca polecimy Wizz Airem do Londynu Luton, a dzień później – Ryanairem na lotnisko Londyn Stansted.

Większe lotniska – więcej tras

Początek lipca oznacza znacznie więcej nowych połączeń dla lotniska we Wrocławiu, gdzie w wyniku rządowego rozporządzenia wróci 12 kierunków brytyjskich i 5 tras na Ukrainę. W sumie lotnisko we Wrocławiu w lipcu będzie oferowało blisko 40 połączeń. To przede wszystkim zasługa Ryanaira (w tym 9 tras do Wielkiej Bryanii) i Wizz Aira (m.in. loty na lotnisku Kijów-Żuliany i do Zaporoża (2 loty w tygodniu od 23 lipca) ale też LOT, który od 3 lipca ma uruchomić stąd rejsy do 13 europejskich kurortów w Bułgarii, Włoszech, Grecji, Hiszpanii i Chorwacji.

Loty wznawiają też przewoźnicy sieciowi – od 2 lipca loty do Frankfurtu wznawia Lufthansa, a od 3 sierpnia ma wrócić połączenie do Amsterdamu, obsługiwane przez linię KLM.

– Cieszymy się, że do siatki wrocławskiego lotniska wracają bardzo potrzebne kierunki brytyjskie oraz wschodnie. Istotny jest też fakt, że przewoźnicy uruchamiają te najbardziej oczekiwane przez pasażerów połączenia, m.in. na dwa lotniska w Londynie. Rozkład lotów naszego portu oczywiście nadal nie jest jeszcze kompletny, ale wiele wskazuje na to, że liczba rejsów i kierunków będzie się systematycznie powiększać – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Od początku lipca bardzo dużo połączeń będzie też wznowionych z lotniska w Poznaniu. Pełna i zaktualizowana lista tras znajduje się poniżej.

Przedstawiamy aktualny rozkład lotów z #PoznanAirport na lipiec.Podkreślamy, że może on ulec zmianie. Szczegółowe…

Opublikowany przez Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

Pojawienie się Ryanaira bardzo pozytywnie odczują też pasażerowie lotniska w Pyrzowicach. Według informacji tego portu, oprócz połączeń czarterowych, linia uruchomiła lub uruchomi w najbliższych dniach aż 14 połączeń rozkładowych. Kolejne 5 tras ( Kolonia -Bonn, Oslo-Torp, Bolonia, Brindisi i Mediolan) mają wrócić w zimowym rozkładzie lotów, czyli od końca października.

Z Pyrzowic, czyli pofacelskiej stolicy czarterów, wystartowały też już połączenia realizowane przez touroperatorów. Pierwszy lot odbył się w czwartek – to realizowane przez Buzz połączenie do Burgas. Pełną listę połączeń czarterowych znajdziecie poniżej.

🇵🇱 PL☕ KTW mówi #DzieńDobry!⛱ W czwartek 2 lipca 2020 roku, po trwającej 109 dni przerwie spowodowanej zakazem…

Opublikowany przez Katowice Airport Czwartek, 2 lipca 2020

Ryanair, Wizz Air i LOT uruchomią też dużo nowych tras z Krakowa, choć akurat dla portu w Balicach najważniejsze wydarzenie będzie miało miejsce w piątek 3 lipca. Tego dnia odbędzie się oficjalna inauguracja połączenia linii Air France z Krakowa na paryskie lotnisko Charles de Gaulle. Początkowo loty na tej trasie będą realizowane 2, a potem 3 razy w tygodniu. Przewoźnik dodaje, że docelowo, od 27 lipca samoloty mają kursować na tej trasie raz dziennie.

Swoją drogą, na przykładzie lotniska w Krakowie najlepiej widać, jak długa droga będzie czekała porty lotnicze do odbudowy dawnej pozycji. Lotnisko podało właśnie statystyki za czerwiec – w tym miesiącu z lotniska skorzystało zaledwie 14,4 tys. pasażerów, czyli aż o… 98 procent mniej niż rok temu.

Najwięcej nowych tras w Warszawie

Najszybciej odmrożenie ruchu lotniczego postępuje na Lotnisku Chopina, czyli w największym porcie, z którego w 2019 roku skorzystało 18,9 mln pasażerów. Z informacji lotniska wynika, że w lipcu 11 przewoźników regularnych i czarterowych zaoferuje ponad 100 międzynarodowych kierunków!

“Nowe regularne rejsy i czartery, popularne wakacyjne kierunki, ale także dobrze znane i lubiane destynacje – na Lotnisko Chopina powrócili kolejni przewoźnicy. Zaktualizowana siatka połączeń to dowód, że polska branża lotnicza wkroczyła w kolejny etap odmrażania podniebnego ruchu” – czytamy w komunikacie.

Z tej liczby zdecydowanie najwięcej, bo aż ponad 60 połączeń wznowi LOT. 14 nowych połączeń z Warszawy zaoferuje z kolei w lipcu Wizz Air (znajdą się wśród nich m.in. Larnaka, Malta, Liverpool , Bari, Katania czy Neapol). Wznowione zostały też już loty czarterowe, m.in. do Grecji, Bułgarii i Hiszpanii.

źródło: tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *