Linie lotnicze wycenią Twój bilet na podstawie tego, kim jesteś !

Powiedz mi jak podróżujesz, a powiem Ci, ile za to zapłacisz. Tak już wkrótce może wyglądać kupowanie biletów lotniczych. Przewoźnicy zamierzają robić wycenę biletu dla każdego pasażera osobno w jeszcze większym wymiarze niż dotychczas. Ceny będą zależeć od naszych dotychczasowych nawyków podróżniczych.

Już teraz pasażerowie płacą różne kwoty za miejsca w samolotach. Ktoś, kto kupił bilet z dużym wyprzedzeniem zapewne zapłacił znacznie mniej niż osoba kupująca na ostatnią chwilę. Z kolei poszukiwacze okazji niezależnych od terminu wydali zdecydowanie najmniej z całej trójki. Jednak tego rodzaju różnice cenowe to dopiero czubek góry lodowej. Wkrótce linie lotnicze będą nam proponować ceny na podstawie tego, kim jesteśmy.

Dynamiczne ustawianie cen w liniach lotniczych

 Przyczyni się do tego dynamiczne ustawianie cen. To strategia, zgodnie z którą firmy ustawiają wysokość ceny w zależności od występującego akurat zapotrzebowania na daną usługę. Z dynamicznych cen korzysta m.in. Uber. Jeśli pada lub trwają godziny szczytu, zapłacisz za przejazd więcej.

Niektórzy przewoźnicy już zaczęli stosować dynamiczne ceny oferując swoje usługi. Tak twierdzi PROS, firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania do zarządzania cenami, z usług której korzysta 80 międzynarodowych linii lotniczych. A liczba linii lotniczych decydujących się na takie rozwiązanie będzie rosła. I choć linie lotnicze już teraz wykorzystują dynamiczne ceny, nowa technologia pozwoli dostosować ceny do poszczególnych pasażerów, nie tylko do terminu.

Każdy pasażer zapłaci inną cenę za bilet

Linie lotnicze będą mogły zidentyfikować klientów po ich adresach IP i odczytywać dane dotyczące historii ich wcześniejszych podróży. W ten sposób system określi spersonalizowaną cenę opartą na statusie lojalnościowym czy celu podróży. Osoby podróżujące w celach biznesowych będą mogły spodziewać się wyższych cen, bo z założenia mogą zapłacić więcej z racji pokrycia kosztów przez firmę. Z kolei podróżujący dla przyjemności, którzy dodatkowo stale wybierają tę samą linię lotniczą, zapłacą mniej. Ważne będą też nawyki zakupowe klientów linii lotniczych. A jak wiadomo, wszystkie informacje o nas są już dawno w sieci.

Jeśli linie lotnicze zdecydują się na stałe korzystanie z dynamicznego ustawiania cen, może się okazać, że nikt w jednym samolocie nie zapłaci tyle samo za bilet. Witajcie w przyszłości.

źródło – tanie-loty.com.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *