Kraje, które najlepiej odwiedzić jesienią

Kiedy u nas jesień ogołaca drzewa z liści, a chłodne wieczory skutecznie zatrzymują w domowych pieleszach, przychodzi idealna pora, by wybrać się do któregoś z krajów w basenie Morza Śródziemnego.

Oglądanie w letnim czterdziestostopniowym upale egipskich piramid, greckich świątyń, czy hiszpańskich pałaców może być uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Doświadczeni turyści zazwyczaj wybierają się do krajów basenu Morza Śródziemnego właśnie jesienią. Wtedy nie dokuczają już upały, temperatura wody wciąż oscyluje w pobliżu przyjemnych 25 stopni, a dodatkowo jest dużo taniej i mniej zwiedzających.

Koniec lata nie musi oznaczać końca wakacji. Wybierz się na urlop po sezonie i ciesz się wakacjami!

We Włoszech w październiku temperatura nad morzem często przekracza 25 stopni, a dni są słoneczne. Pora opadów zaczyna się zazwyczaj w północnej części półwyspu w drugiej połowie października, na południu letnia pogoda trwa aż do końca listopada.

Hiszpania, oblana z trzech stron wodami mórz, zachęca do wypoczynku zwłaszcza jesienią, kiedy temperatura powietrza dochodzi do 30 stopni, a woda w Morzu Śródziemnym dochodzi, zwłaszcza na południu, do 27 stopni. Nie dotyczy to wybrzeży Zatoki Biskajskiej, gdzie wody Atlantyku są zacznie chłodniejsze.

Grecja oferuje turystom letnią pogodę – ciepłe i słoneczne dni – aż do końca października, na niektórych wyspach nawet na początku listopada temperatura przekracza 25 stopni.

Cypr znany jest, z tego, że gorące i słoneczne dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni, zdarzają się nawet w połowie listopada. Pora częstych deszczów przychodzi zazwyczaj pod koniec listopada.

W Chorwacji w październiku zazwyczaj jest na tyle ciepło, by można było zażywać kąpieli i opalać się w przyjemnym słońcu. Temperatury na wybrzeżu sięgają 20 stopni, a w Dubrowniku położonym na południowym krańcu kraju przekraczają nawet 25 stopni. A jeśli trafimy na chłodniejszą jesień, zawsze możemy nacieszyć oczy wspaniałymi zabytkami Splitu, Rijeki czy Trogiru.

Francuskie Lazurowe Wybrzeże znane jest z przyjemnego klimatu – październik tutaj to jeszcze lato, listopad – ciepła jesień, a w grudniu temperatura rzadko spada poniżej 10 stopni w dzień.

Na południu Turcji bywają sezony, kiedy lato trwa do połowy października, dopiero pod koniec tego miesiąca zdarzają się kilkudniowe okresy pochmurnych i deszczowych dni.

Maroko, a zwłaszcza południowe wybrzeże w okolicach Agadiru, szczyci się tym, że wysokie temperatury i słoneczne dni należą tu do normy nawet w listopadzie. Później dać się już mogą we znaki chłodne wiatry wiejące znad Atlantyku, chociaż dalej nie brakuje słońca.

Tunezja ma klimat zbliżony nieco do tego, który panuje na Cyprze – lato panuje tu do końca listopada. Jesień to czas, żeby przyjechać do Tunezji na prawdziwą wyprawę na pustynną Saharę, która w wakacyjne upały zamienia się w koszmar.

Egipt znany jest z tego, że lato praktycznie trwa tu cały rok – nawet w grudniu i styczniu temperatura przekracza 20 stopni, stwarzając idealne warunki do zwiedzania zabytków. Natomiast wrzesień, październik i listopad to idealne miesiące do plażowania i nurkowania.

źródło: Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *