Koronawirus z Chin. Nowe przypadki w Europie. Rośnie liczba ofiar

Nowe przypadki koronawirusa z Chin w Europie: we Włoszech i Niemczech. Światowa Organizacji Zdrowia ogłosiła zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Liczba ofiar śmiertelnych to już co najmniej 213 osób.

We Włoszech potwierdzono dwa pierwsze przypadki nowego koronawirusa (2019-nCoV). Chorzy to para turystów z Chin przebywających w Rzymie. Małżeństwo w wieku 66 i 67 lat zostało izolowane w szpitalu zakaźnym Spallanzani – podaje agencja ANSA.

Włoskie media wyjaśniają, że turyści pochodzą z rejonu miasta Wuhan, czyli epicentrum epidemii. – Są w dobrym stanie. Sądzimy, że inne osoby nie są narażone na ryzyko zarażenia – powiedział dziennikarzom Giuseppe Ippolito z rzymskiego szpitala.

Ustalono, że para przyleciała w grupie, która zwiedza Włochy od 23 stycznia.

Tymczasem w czwartek wieczorem odwołano alarm na statku wycieczkowym Costa Smeralda.

Badania wykluczyły, aby dwóch pasażerów było zarażonych koronawirusem. Wcześniej ze względów bezpieczeństwa na pokładzie statku uwięzionych zostało ok. 6 tys. pasażerów, w tym Polacy.

Koronawirus z Chin. Coraz więcej zarażonych

Piąty przypadek zainfekowania stwierdzono z kolei w Niemczech. Wszyscy chorzy pracowali razem w firmie z okolic Starnberga w Bawarii. To następ przypadek zarażenia poprzez transmisję z człowieka na człowieka – wyjaśniły niemieckie służby sanitarne.

Najnowsze dane mówią o ponad 9,8 tys. potwierdzonych przypadków nowego koronawirusa (2019-nCoV) w 20 krajach na całym świecie. Liczba ofiar śmiertelnych to już co najmniej 213 osób – wszystkie pochodziły z kontynentalnej części Chin. Służby z tego kraju szacują, że ponad 1,5 tys. osób jest w stanie ciężkim lub krytycznym – informuje BBC News.

W piątek Departament Stanu USA ostrzegł przed podróżami do Chin. Wszystkim Amerykanom przebywających na terytorium Chin zaleca się rozważenie opuszczenia tego kraju.

Z kolei władze Japonii podniosły ostrzeżenie przed podróżami do Chin do poziomu 2, co oznacza, że obywatele powinni powstrzymać się przed podróżami.

W nocy o zawieszeniu ruchu lotniczego do Chin poinformowały Turcja i Włochy.

W Polsce do tej pory nie potwierdzono zarażenia koronawirusem. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, że ok. 100 osób objętych jest monitoringiem.

Koronawirus z Chin. WHO ogłasza światowe zagrożenie

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowali w czwartek na pilnym posiedzeniu o ogłoszeniu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).

Szef WHO tłumaczył decyzję obawą o rozprzestrzenienie się wirusa w krajach ze słabszą służbą zdrowia. Nie wiemy jak duże szkody wirus może tam wyrządzić – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO uruchamia również międzynarodową platformę wiedzy o koronawirusie, gdzie lekarze z różnych części świata mogli dzielić się badaniami na temat choroby i metod jej zwalczania.

Objawy choroby to gorączka, trudności w oddychaniu oraz nacieki w płucach.

Źródła: BBC News, reuters.com, ANSA, Polskie Radio, RMF FM

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *