Koronawirus w Polsce? Podejrzenie zarażenia u mieszkanki Olsztyna

Do szpitala w Ostródzie w woj. warmińsko-mazurskim trafiła kobieta z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Mieszkanka Olsztyna wróciła niedawno z Tajlandii i ma objawy infekcji.

To pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem. Kobieta została hospitalizowana na oddziale zakaźnym – przekazały służby sanitarne.

Mieszkanka Olsztyna zgłosiła się najpierw do przychodni, a kiedy poinformowała, że niedawno wróciła z Azji, lekarz skierował ją do szpitala. Zgodnie z procedurami na oddział w Ostródzie została przewieziona już karetką.

Wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko powiedział Radiu Olsztyn, że lekarze pobrali próbki do badań na obecność koronawirusa. Wyniki znane będą po 48 godzinach. – Mam nadzieję, że będą ujemne – stwierdził Dzisko. Wyjaśnił też, że pacjentka czuje się dobrze.

Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 491. Chińskie władze podają, że w ich kraju zarażonych jest niemal 25 tys. osób.

Chorobę zidentyfikowano już w ponad 20 krajach świata. Poza Chinami kontynentalnymi do tej pory zmarły dwie osoby. To chorzy z Filipin i Hongkongu.

Koronawirus z Chin. Zalecenia służb

Służby sanitarne przypominają, że koronawirus jest wrażliwy na działanie powszechnie dostępnych środków myjących i dezynfekcyjnych. Należy często myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Okres inkubacji wirusa może trwać do 14 dni (najczęściej jest to od 5 do 6 dni). Główne objawy zarażenia to gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszność

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *