Koronawirus w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek w Łodzi. Kobieta miesiąc spędziła w Tajlandii 27.02.20

Koronawirus w Polsce. Zarażona kobieta w łódzkim szpitalu

25-letnia kobieta miesiąc spędziła w Tajlandii. Już tam źle się czuła. Miała objawy paragrypowe z silnymi dusznościami. Przyjmowała antybiotyki. Do Polski przyleciała w sobotę. Z lotniska do Łodzi przyjechała pociągiem. Sama zgłosiła się do szpital im. Biegańskiego. Wykonany test potwierdził, że jest zarażona koronawirusem. Kobieta przebywa w szpitalu. Miała już wykonany kolejny test. Bada go Państwowy Zakład Higieny. Teraz lekarze czekają na wynik badania diagnostycznego.

Zakażenie koronawirusem u pacjentki hospitalizowanej w szpitalu im. Biegańskiego nieoficjalnie potwierdzają nam dwa źródła. W Łodzi wszystkie placówki poza Urzędem Wojewódzkim, a dokładnie rzecznikiem wojewody, mają bezwzględny zakaz informowania o koronawirusie.

U pacjentki, która wróciła z Tajlandii zbadane zostały 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. W tej chwili próbki są w drodze do Warszawy, gdzie wynik zostanie ostatecznie potwierdzony. – informuje Radio Łódź.

Koronawirus w Polsce. Stanowisko ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia dementuje informację o tym, że pacjentka hospitalizowana w Biegańskim jest zakażona.

Próbki pobrane od łodzianki były i są badane w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Wynik kolejnego testu, któremu została poddana 25-latka, będzie znany za 3 dni.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. 27.02.20

Kobieta jest w stanie ogólnym dobrym. Inspekcja sanitarna bada, z iloma osobami miała kontakt. Będzie podejmować decyzję o poddaniu ich testom na obecność koronawirusa i poddaniu ich kwarantannie.

NFZ uruchomiła infolinię, pod którą można uzyskać potrzebne informacje o koronawirusie. To nr tel. 800 190 590.

Łódzkie lotnisko poinformowało w czwartek, że jest gotowe na ewentualne przyjęcie pasażerów z podejrzeniem zakażenia.
-Przestrzegamy zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego: wywiesiliśmy informacje dla pasażerów, przygotowaliśmy formularze w językach polskim, angielskim i chińskim dla współpasażerów osoby z podejrzeniem zarażenia – głosi komunikat portu.

Koronawirus – jak sprawdzić, czy jestem zarażony?

Każdy, kto wrócił z Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu a także do północnej części Włoch jeśli: zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinien:
bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Koronawirus – co to za wirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które pierwszy raz wykryte zostały w latach 60-tych XX wieku. Około 10-15% przypadków przeziębień jest wywoływanych przez te właśnie wirusy, są one zatem powszechne i dobrze znane. Jak to jednak w przyrodzie bywa wirusy potrafią mutować, powstaje wtedy nowy szczep, czasem mniej, a czasem bardziej groźny dla człowieka – tak jest w przypadku nowego koronawirusa zidentyfikowanego pod koniec 2019 roku w Wuhan w Chinach. Infekcja może przebiegać bezobjawowo, ale może również dawać silne objawy, a jak wiemy, również prowadzić do zgonu. Infekcja SARS-CoV-2, bo tak nazwano nowego wirusa, może być szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi, szczególnie niewydolnością krążeniowo-oddechową, z chorobami układu oddechowego i niedoborami odporności, w tym AIDS.

Jak możemy się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Niestety nie ma specyficznego leku, ani działania chroniącego w stu procentach przed zachorowaniem. Zabezpieczyć możemy się tak jak przed każdą infekcją wirusową: należy unikać kontaktu z chorymi, szczególnie z osobami kaszlącymi, często, dokładnie i prawidłowo to znaczy około 30 sekund myć ręce zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronach m.in. Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego używając wody z mydłem lub środka na bazie alkoholu przed każdym jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Osoby kaszlące powinny kaszląc zakrywać usta chusteczką, wtedy od razu po użyciu chusteczkę wyrzucić i prawidłowo umyć ręce lub zakryć usta wewnętrzną powierzchnią swojego łokcia tak aby nie kaszleć na własną dłoń. Najlepiej jeśli tylko jest to możliwe należy unikać kontaktu ze zwierzętami, szczególnie z ich wydalinami i odchodami, a na pewno po każdym kontakcie należy dokładnie umyć ręce. Zwracać uwagę na to aby rękoma nie dotykać oczu, nosa, ust.

źródło: expressilustrowany.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *