Kolejne kraje szykują się do otwarcia granic i zniesienia kwarantanny! Dobre wieści dla turystów

7 krajów, które w miarę szybko i bezboleśnie przechodzą pandemię koronawirusa, chcą wspólnie odbudowywać swoje relacje biznesowe i turystyczne. Jednym z głównych punktów jest ustalenie wspólnych protokołów bezpieczeństwa i otwarcie granic dla zdrowych turystów – czytamy w “Wall Street Journal”. Dobrych wiadomości jest jednak więcej.

Inicjatywa odbudowy wzajemnych relacji, a zwłaszcza turystyki wyszła od kanclerza Austrii, Sebastiana Kurza. Według niego kraje, które dobrze poradziły sobie z pandemią i w wielu przypadkach są bardzo zależne od wpływów z turystyki, mogą w niedalekiej przyszłości myśleć o otwarciu granic i przyjmowaniu turystów. Warunkiem jest jednak stworzenie wspólnych protokołów bezpieczeństwa, w ramach których określono by ogólne warunki przebywania na terenie danego kraju turystów, a więc na przykład obowiązek noszenia masek, utrzymywanie dystansu społecznego czy wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Po opracowaniu takiego planu, państwa te mogłyby zacząć stopniowo w skoordynowany sposób otwierać granice w ciągu kilku tygodni.

Kto jest w tej grupie? Oprócz Austrii, w dyskusjach uczestniczy 6 państw: Australia, Nowa Zelandia, Grecja, Dania, Izrael i Czechy.

Na razie poszczególne kraje testują różne rozwiązania na własną rękę. Z ciekawą inicjatywą wyszło choćby lotnisko w Wiedniu, które jako pierwszy port lotniczy w Europie wprowadzi komercyjne testy dla pasażerów przylatujących do Austrii. Nie są one tanie: jeden test kosztuje 190 EUR, a dodatkowo na wynik trzeba czekać od 3 do 4 godzin, mają jednak jedną gigantyczną zaletę: kto nie zrobił takiego testu przed wylotem i nie ma odpowiedniego certyfikatu, ten jest skazany na 14-dniową kwarantannę. Robiąc test na lotnisku w Wiedniu, jesteśmy z tego obowiązku zwolnieni.

Niewykluczone zresztą, że tego typu rozwiązania staną się częścią wspomnianego powyżej planu. Jednym z pomysłów jest stworzeniem kilku sterylnych hubów przesiadkowych w Europie, które pozwalałby na podróże po całym świecie, ale tylko tym pasażerom, którzy zostaną wszechstronnie przebadani. Na razie jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Ale to nie koniec dobrych informacji

Francja chce znieść kwarantannę…

W niedzielę dobrą wiadomością podzieliły się też francuskie władze. Ogłosiły bowiem, że po ponownym otwarciu granic obywatele Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii nie będą zmuszeni do przechodzenia 14-dniowej kwarantanny, która obecnie jest obowiązkowa. Jedyny haczyk tkwi w tym, że nie wiemy, od kiedy dokładnie ten stan się zacznie. 11 maja Francja ma powoli zacząć znosić niektóre restrykcje, ale w przypadku podróży mają one dotyczyć tylko niezbędnych podróży biznesowych. Wiele wskazuje na to, że podróże do Francji będą możliwe po 24 lipca, bo do tego dnia obowiązuje w tym kraju stan wyjątkowy. Choć oczywiście wszystko będzie zależało od tego, jak szybko Francja poradzi sobie z koronawirusem.

…a Węgry częściowo otwierają granice

W czasie majówki niektóre media zelektryzowała informacja o tym, że swoje granice otwierają Węgry. Na razie jednak w bardzo ograniczonym zakresie: Madziarzy otwierają bowiem granicę tylko dla obywateli 6 państw (Austrii, Czech, Korei Południowej, Niemiec, Polski i Słowacji), którzy podróżują na Węgry w celach biznesowych. W takim przypadku warunkiem wjazdu na Węgry jest udokumentowanie celu swojej podróży. Z pewnością jest to jednak krok w dobrą stronę, a następnym punktem będzie zapewne ograniczone otwarcie się na turystów.

Chorwaci dyskutują z sąsiadami

Nad szybkim otwarciem granic zastanawia się też Chorwacja. Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Czesi chcieliby otworzyć specjalne korytarze transportowe, dzięki którym byliby w stanie spędzić urlop nad Adriatykiem. Konkretów na razie brak, ale jak podaje serwis BBC – Chorwaci rozmawiają już na temat otwarcia granic ze swoimi sąsiadami, a więc ze Słowenią. Chodzi tu nie tylko o Słoweńców, którzy chętnie spędzają w Chorwacji wakacje, ale też o to, że Słowenia jest krajem tranzytowym dla większości turystów przybywających z północnej Europy, a więc np. Austrii, Niemiec czy Polski.

Na dzień dzisiejszy bardzo możliwe jest też umożliwienie spędzania urlopów w Chorwacji dla Austriaków. Przypomnijmy, że Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych dla Polaków.

źródło: fly4free.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *