Jak zadbać o racjonalne wydatki w podróży?

Brak kontroli nad wydatkami to jeden z czynników, który może powodować dyskomfort w podróży. Jak pozbyć się takiego wrażenia i nie przepuszczać niepotrzebnie pieniędzy? Warto zacząć organizować się jeszcze przed wyjazdem i zadbać o wstępny harmonogram wydatków, który pozwoli beztrosko cieszyć się wakacjami! Zobacz, co uwzględnić!

Jak spędzić wakacje bez stresu o wydatki? Warto zacząć organizować się jeszcze przed wyjazdem i zadbać o wstępny harmonogram kosztów. Dodatkowe ubezpieczenie podróży z assistance pozwoli beztrosko cieszyć się wakacjami!

Jedzenie, transport, bilety wstępu, pamiątki i inne umilacze. Będąc cały dzień na chodzie i korzystając z usług na mieście, wydajemy więcej. Da się jednak powstrzymać ten nurt niekontrolowanych wydatków, a jeszcze przed wyjazdem zagwarantować sobie brak zaskoczenia na miejscu.

Planowanie podróży

Każdy podróżuje we własnym stylu. Niektórzy wyruszają w drogę spontanicznie, inni dokładnie planują każdy punkt wycieczki. Oczywiście dla świadomości wydatków lepiej zaplanować chociaż główne punkty wycieczki. Koszty dojazdu, noclegu, komunikacji miejskiej, wynajmu środków transportu i przede wszystkim koszty wstępu do interesujących nas muzeów i innych atrakcji – to główne wydatki podczas wakacji, które możemy spisać i podsumować przed wyjazdem.

Dzięki zebraniu kosztów, które z pewnością poniesiemy, mamy lepszą świadomość tego, ile zostanie nam na przyjemności na miejscu, czyli na jak wiele możemy pozwolić sobie poza głównym harmonogramem atrakcji. Dodatkowo odłożenie określonej sumy na pamiątki i prezenty dla bliskich to sposób na uniknięcie zakupów pod wpływem emocji – będziemy podejmować bardziej przemyślane decyzje. Warto też sprawdzić, jakie prowizje pobiera od nas bank i uwzględnić te koszty.

Pierwsze koszty – na lotnisku

Jeżeli jesteście zaprawionymi podróżnikami, wydawałoby się, że mało rzeczy może Was zdziwić – a jednak. Zarówno przelot tam, jak i z powrotem, może powodować niepotrzebne koszty, jeżeli dokładnie nie sprawdzimy, co możemy przewozić. Nawet jeżeli doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że płyny o pojemności powyżej 100 ml i ostre narzędzia odpadają na kontroli bagażu, nadal możecie być tymi osobami… które nie opróżniły walizki lub plecaka przed pakowaniem. Tym sposobem ulubiony multi-tool może wylądować w koszu.

Warto też sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czego nie można wwozić do kraju destynacji. W Tajlandii za przywiezienie ze sobą e-papierosa grozi kara grzywny! Natomiast w drodze powrotnej łatwo o utratę kosztownych pamiątek… – ozdobny korkociąg, dzieła sztuki czy figurki przedstawiające symbole religijne – z niektórymi po prostu pożegnamy się przed wylotem, a wydatek pójdzie na marne.

Koszt nieuważności

Niektóre europejskie stolice obrosły w mity na temat kieszonkowców i właściwie każda osoba wybierająca się np. do Barcelony, słyszy ostrzeżenia o kradzieżach dokonywanych na ulicy. To oczywiście prawda – będąc w tłumie i nosząc przy sobie wiele kosztowności, jesteśmy narażeni na kradzież. Warto zabrać ze sobą torbę, która pozwala nam na kontrolowanie dobytku i uzbroić się w… uważność.

Podobnym zagrożeniem są także oszuści, których spotkamy właściwie na całym świecie. Oszuści, będący zazwyczaj niezwykle miłymi tubylcami, mogą “zaprosić nas” do skorzystania z jakiejś usługi, która okazuje się tak kosztowna, że przekracza nasz wakacyjny budżet. Warto zawczasu orientować się w wartości zamawianych przez nas usług, nawet jeżeli jesteśmy tylko osobami towarzyszącymi.

Inne nieoczekiwane koszty, a ubezpieczenie podróżne

Oczywiście koszty, których nie lubimy najbardziej, to te związane z nieoczekiwanymi sytuacjami. Losowe zdarzenia – skręcenie kostki, zatrucie pokarmowe czy utrata dokumentów i pieniędzy – same w sobie nie są przyjemne, a dodatkowo pociągają za sobą formalności i konieczne wydatki. Do kosztów leczenia czy wyrobienia dokumentów dochodzą dojazdy i stres. Całe szczęście o części tych obowiązków możemy zapomnieć, dzięki dobrej polisie ubezpieczeniowej z usługą assistance. W takim przypadku możemy korzystać bez zmartwień z prywatnych placówek medycznych.

Dodatkowo doświadczony konsultant udzieli nam wsparcia merytorycznego, a także poinformuje o zwrot jakich kosztów warto się ubiegać. Dojazd do placówki medycznej jest jedną ze standardowych pozycji na liście rekompensat, jakie możemy uzyskać. Sprawdź, co oferuje Twoja polisa, by uniknąć niepotrzebnych wydatków!

Wyruszając z jasnym planem i przygotowując się uprzednio na różne ewentualności, łatwiej jest kontrolować wydatki i nie przekroczyć założonego na podróż budżetu. Nawet, jeżeli cenisz spontaniczne decyzje, dzięki podliczeniu możliwych kosztów, unikniesz niespodzianek i będziesz cieszyć się pełną spokoju beztroską! I pamiętaj – wyruszaj z lekkością! Ubezpieczenie nic nie waży.

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *