Iran zaprzecza: przyczyną katastrofy boeinga nie było zestrzelenie

Iran zaprzecza, że przyczyną katastrofy Boeinga 737-800 należącego do Ukraine International Airlines było trafienie go pociskiem. Irański rząd wydał oficjalne oświadczenie po katastrofie. Dokument opublikowała irańska agencja IRNA.

Irańskie władze stwierdzają, że na podstawie przepisów Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego utworzono komitet odpowiedzialny za zbadanie przyczyn katastrofy. Iran jednoznacznie zaprzecza w dokumencie, że przyczyną katastrofy Boeinga 737-800 było zestrzelenie. – To kłamstwo – powiedział dziennikarzom rzecznik rządu Ali Rabiei.

Teheran poinformował również, że wyjaśnianiem przyczyn katastrofy zajmą się również eksperci spoza Iranu – podaje BBC. Wskazano, że chodzi o specjalistów z ukraińskich linii lotniczych, firmy Boeing (producenta maszyny) oraz z Francji (gdzie konstruowano silnik samolotu).

Już wcześniej irańskie władze zapowiadały, że nie dopuszczą przedstawicieli Stanów Zjednoczonych do śledztwa ws. tragedii.

Kilka godzin wcześniej głos ws. katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie zabrał Włodomyr Zełenski. Prezydent Ukrainy wezwał wszystkich partnerów międzynarodowych – w szczególności rządy Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii – do przedstawienia danych i dowodów świadczących o przyczynach katastrofy”.

Wołodymyr Zełenski dodał również, że w Teheranie pojawiło się już grupa ukraińskich ekspertów. Ich zadaniem będzie ustalanie przyczyn katastrofy boeinga 737. „Mamy nadzieję, że nasza komisja otrzyma wszystkie informacje niezbędne do obiektywnego dochodzenia” – napisał prezydent na Facebooku.

Konflikt USA-Iran. Katastrofa po ostrzale

Boeing 737 rozbił się tuż po starcie z lotniska w Teheranie tej samej nocy, gdy doszło do ataku Iranu na amerykańskie bazy w Iraku. Na pokładzie ukraińskiej maszyny było 167 pasażerów oraz 9 członków załogi. O możliwości zestrzelenia samolotu w czwartek mówił m.in. premier Kanady.

źródło: wp.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *