Hiszpania. Starcia z policją w Barcelonie. Katalończycy znów chcą referendum

Fala protestów Katalończyków w Barcelonie i mniejszych miastach regionu. Rozruchy wybuchły po tym, jak hiszpańskie służby uwięziły przywódców separatystów. Starcia były bardzo gwałtowne, wybuchły pożary, a protestujący szturmowali siedziby hiszpańskich urzędów.

Na ulice Barcelony i innych katalońskich miast we wtorek wieczorem – podobnie jak dzień wcześniej – wyszło tysiące ludzi. Protestowali przeciwko wysokim karom więzienia (od 9 do 13 lat) dla dziewięciu katalońskich polityków, które orzekł hiszpański Sąd Najwyższy za „podburzanie do niepokojów podczas referendum niepodległościowego w 2017 r.”.

Demonstracje szybko zamieniły się w regularne walki z policją, które trwały także w nocy.

Jak podaje BBC News, starcia były bardzo brutalne, miejscami wybuchły pożary, a protestujący próbowali szturmować biura hiszpańskich urzędów i instytucji.

Nad ranem w środę hiszpańska policja podała, że podczas drugiego dnia protestów rannych zostało dziewięć osób. Co najmniej 5 osób zostało aresztowanych.

Protestujący używali aplikacji Tsunami Democratic, która wskazywała im miejsce wspólnych protestów. Demonstracje odbyły się również w katalońskich miastach Girona i Tarragona.

Katalonia znów chce referendum

Tymczasem przywódcy niepodległościowi – którzy kontrolują kataloński rząd regionalny – zapowiadają nasilenie działań na rzecz referendum w sprawie odłączenia się od Hiszpanii. Ta zapowiedź podgrzewa atmosferę w całym regionie.

W nocy walki ustały, ale komentatorzy przewidują, że w środę Katalończycy znów wyjdą na ulice. W pierwszym dniu demonstracji rannych zostało ponad 80 osób.

źródło: tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *