„Flying-V” coraz bardziej realny. Budowę sfinansuje znany przewoźnik

Opracowywanie oszczędnego samolotu w kształcie litery V, znanego jako Flying-V nabiera tempa. Holenderski linie lotnicze KLM zapowiedziały, że pomogą sfinansować projekt.

Flying-V został zaprojektowany przez Justusa Benada, studenta Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Następnie udoskonalili go naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii. Samolot, o bardzo futurystycznym designie, ma zużywać o 20 proc. mniej paliwa niż np. Airbus A350-900, przewożący podobną liczbę pasażerów – od 300 do 350 (w zależności od konfiguracji foteli).

W ostatnich latach KLM jest pionierem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w branży lotniczej. Taka innowacja potrzebna jest dla zwiększenia wydajności samolotów. – Lotnictwo przyczynia się do ok. 2,5 proc. globalnej emisji CO2, a branża wciąż się rozwija, dlatego musimy szukać rozwiązań powodujących jak najmniejsze straty w ekologii – powiedział w rozmowie z CNN Pieter Elbers, dyrektor generalny i prezes KLM.

Naukowcy już pracują nad nowym modelem. Przewidują, że pierwsze samoloty będą mogły zasilić floty przewoźników między 2040 a 2050 r. Makietę maszyny będzie można obejrzeć jeszcze w tym roku na lotnisku Schipol w Amsterdamie – z okazji setnej rocznicy istnienia linii KLM na rynku.

źródło – turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *