Egzotyka bez paszportu – oto najbardziej rajskie miejsca dostępne z dowodem osobistym

W niektóre rajskie miejsca można pojechać nie mając paszportu. Część z nich to naprawdę egzotyczne i daleko położone rejony. Terytoria, na które wjedziemy z dowodem osobistym to najczęściej miejsca, które są terytoriami zamorskimi państw europejskich. Oto 7 dowodów, że egzotyka bez paszportu jest możliwa.

1. Azory

Zaczniemy od miejsca położonego dość blisko, dostępnego łatwo z Europy. Azory to archipelag wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Obowiązują tam takie same zasady wjazdu jak do Portugalii, a więc bez problemu można tam pojechać z polskim dowodem osobistym.

Największa jest wyspa São Miguel, a głównym ośrodkiem administracyjnym jest Ponta Delgada. Walutą na Azorach jest oczywiście euro.

2. Polinezja Francuska, czyli między innymi Bora Bora

Do Polinezji Francuskiej, w tym na Bora Bora w archipelagu Wysp Towarzystwa, da się dolecieć bez paszportu. Dokumentem uprawniającym nas do wjazdu na terytorium Polinezji Francuskiej do 90 dni obok paszportu jest polski dowód osobisty. W przypadku międzylądowań w krajach, gdzie paszport jest konieczny, nie można wychodzić z lotniska.

Polinezja Francuska podzielona jest na takie archipelagi, jak Markizy, Wyspy Pod Wiatrem, Wyspy Na Wietrze, Wyspy Tuamotu i Gambiera i Wyspy Tubuai. W jej skład wchodzą też wyspy Towarzystwa w archipelagu Wysp Na Wietrze, z największą i najbardziej znaną Tahiti.

3. Reunion

Rajski Reunion znajduje się blisko Madagaskaru i jest terytorium zamorskim Francji. Obowiązują tam takie same zasady wjazdu jak we Francji, a więc na Reunion można polecieć bez paszportu. W przypadku przesiadek na lotniskach w państwach, gdzie paszport obowiązuje, należy kierować się za strzałkami skierowanymi do pasażerów czekających na transfer (wtedy nie można wychodzić z lotniska).

Reunion wchodzi w skład archipelagu Maskarenów, do którego należą także, Mauritius, Rodrigues oraz Ławica Cargados Carajos. Do brzegów Reunionu dopłynął w 1507 r. portugalski żeglarz Diogo Diaz, a że było to w dniu świętej Apolonii, taką nadał nazwę wyspie. Na niektórych starych portugalskich mapach wyspa występuje pod nazwą Santa Apolonia.

4. Martynika i Gwadelupa

Gdybyśmy powiedzieli Ci, że powyższe zdjęcie przedstawia plażę na terenie Unii Europejskiej, pewnie byś nie uwierzył. Tymczasem tak właśnie jest: Martynika i Gwadelupa to kolejne dwa terytoria zamorskie Francji, leżące blisko siebie. Są to regiony peryferyjne Unii i jednocześnie jedne z najbardziej egzotycznych terytoriów w tym zestawieniu.

Piękne rajskie plaże pod palmami, ciepłe wody Morza Karaibskiego, drinki w kokosie i zachody słońca jak na powyższym obrazku są możliwe bez paszportu. Na Martynikę i Gwadelupę da się czasami polecieć w dobrej cenie z Europy.

5. Madera

Madera to już dużo popularniejszy kierunek, a w dodatku dużo tańszy. Ta należąca do Portugalii wyspa o śródziemnomorskim klimacie, położona jest na zachód od północnych wybrzeży Afryki.

Można się tam wspinać licznymi trasami pieszymi, degustować wino, podziwiać piękne kwiaty, żeglować, kąpać się w naturalnych basenach, błądzić w uliczkach stolicy: Funchal, zobaczyć szklaną podłogę na górskim tarasie widokowym Cabo Girão i unikatowe, charakterystyczne dla Madery lewady, czyli system kanałów do nawadniania upraw.

6. Wyspy Kanaryjskie

Tak, Wyspy Kanaryjskie to też egzotyka bez paszportu! Piękne plaże, kluby, góry, parki narodowe, wspaniała kuchnia i wino przyciągają tu nie tylko latem, ale i poza sezonem. Najpopularniejsze są Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote, ale obok nich leżą także mniejsze wyspy, więc odkrywanie Wysp Kanaryjskich może się niemal nigdy nie kończyć. Podróżuje tam wielu Polaków i nie ma się co dziwić: dostępność lotów jest bardzo wysoka (z każdego większego polskiego miasta), a polując na okazje można natrafić na niezwykle okazyjne bilety.

7. Malta

Na koniec nieco przekornie wspomnimy o Malcie, której wiele osób nie nazwałoby egzotycznym kierunkiem. Przyjmijmy jednak, że państwa w basenie Morza Śródziemnego są dużo bardziej egzotyczne niż Polska. Jeśli wyjeżdżasz cały czas do Grecji, Włoch, Hiszpanii czy Chorwacji, dlaczego nie dać raz szansy pięknej Malcie? To wspaniałe niewielkie państwo jest jedyne w swoim rodzaju, a co więcej na pogodę nie można tam narzekać. Wspaniała Valetta z charakterystycznymi łódkami, zabytkami i uliczkami, skaliste Gozo, smaczna kuchnia i wiele miejsc do nurkowania zachęcają do odwiedzenia Malty.

źródło: tanie-loty.com.pl

Admin Zetolot.pl

Założyciel portalu Zetolot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *