Dzisiaj LOT odbywa 350 rejsów dziennie. To ile na początku leciało się za ocean, dziś brzmi jak żart

Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły swoją działalność w 1928 roku. Pierwsza flota złożona była z czterech Junkersów F-13, z których każdy zabierał na pokład 4 pasażerów. Dzisiaj najmniejszy samolot, jakim dysponuje LOT to Embraer 170, na którego pokład może wejść 70 pasażerów. Z kolei największy – Boeing 787 Dreamliner – zabiera na pokład nawet 290 osób.

LOT powstał z połączeniu kilku działających na terenie polski spółek świadczących przewozy samolotowe. Regularne połączenia na linii Gdańsk- Warszawa -Lwów odbywały się już od roku 1922. W kolejnych latach siatka połączeń systematycznie gęstniała. Samolotem można było pokonać na przykład trasę Poznań-Łódź-Warszawa.

Pierwszą bazą LOT-u było lotnisko Mokotów, powstałe w 1910 roku. Rosnąca popularność podniebnych podróży szybko jednak kazała władzom spółki szukać bardziej rozległej alternatywy (port lotniczy Mokotów zajmował wycinek Pól Mokotowskich o bokach 1550 m na 470 m). W 1934 LOT przeniósł się na Okęcie.

13 maja 1938 roku samolot LOT-u odbył pierwszy lot transkontynentalny. Lockheed L-14 spędził w powietrzu 85 godzin. Załoga wystartowała z Bourbank, niedaleko Los Angeles i po drodze zaliczyła międzylądowania w Meksyku, Panamie, Peru, Chile, Argentynie, Brazylii, Senegalu, Maroko, Tunezji i we Włoszech. W Warszawie załoga wylądowała 5 czerwca.

Dzisiaj samoloty z charakterystycznym żurawiem na stateczniku pionowym lądują regularnie na czterech kontynentach. Dzienna liczba rejsów oscyluje wokół 350. Rocznie, na pokłady maszyn LOT-u wchodzi blisko 7 mln pasażerów.

źródło natemat.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *