Dorian spustoszył Bahamy. Straty po huraganie są ogromne

Huragan Dorian dotarł do Bahamów w niedzielę. Uderzył w wyspy z prędkością niemal 300 km/h. Przyczynił się do śmierci co najmniej 20 osób i wyrządził ogromne zniszczenia, które mieszkańcy będą usuwać przez lata.

Hurricane Dorian's impact on Bahamas seen from above

AFTERMATH: Aerial footage of the Bahamas' Abaco Islands dramatically illustrates the widespread damage and destruction caused by deadly Hurricane Dorian. https://abcn.ws/2zUWYFS

Opublikowany przez ABC News Czwartek, 5 września 2019

Dorian szalał nad Bahamami w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wiatr wiał z prędkością ok. 290 km/h, a w porywach osiągał nawet 350 km/h.

We wtorek Krajowe Centrum ds. Huraganów informowało, że siła żywiołu maleje i aktualnie jest klasyfikowany jako huragan 2 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Jednak w czwartek 5 września przekazało, że Dorian staje się coraz silniejszy i znów osiągnął trzecią kategorię.

Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało dotychczas ok. 13 tys. domów. Najwięcej strat odnotowano na wyspie Wielkie Abaco, gdzie zginęło 17 osób, oraz na wyspie Wielka Bahama, gdzie zginęły 3 osoby. W 6-tysięcznym mieście Marsh Harbour zrównanych z ziemią zostało 2/3 budynków, a część miejscowości przestała istnieć. Pod wodą znalazły się szpital i lotnisko na wyspie Wielka Bahama.

Dorian porównywany jest do huraganu, który nawiedził Bahamy w Święto Pracy w 1935 r. Był najsilniejszy ze wszystkich kataklizmów, które dotknęły tę część świata od momentu, gdy prowadzone są pomiary.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *