Dlaczego nigdy nie powinieneś zostawiać walizki za swoim miejsem w samolocie?

Z podróżowaniem wiążą się niekiedy pewne nieprzyjemności. A to lot się opóźni, a to przytrafi się overbooking… tych rzeczy nie jesteś w stanie przewidzieć. Ale są również takie sytuacje, którym można bardzo łatwo zapobiec. Jedną nich jest właściwe ułożenie bagażu w kabinie samolotu.

Permanentny brak miejsca na walizkę w schowkach nad głowami pasażerów potrafi przyprawić o ból głowy. Jeśli nad twoim wyznaczonym fotelem nie ma już miejsca na bagaż, całkiem prawdopodobne będzie, że będziesz musiał upchnąć go w dostępnym jeszcze miejscu kilka rzędów za tobą. Być może początkowo i tak będziesz się cieszył, że w ogóle udało ci się znaleźć miejsce na walizkę. Nieco później może się okazać, że była to bardzo nietrafiona decyzja.

Podczas wysiadania będziesz albo musiał poczekać, aż wszyscy znajdujący się za tobą pasażerowie opuszczą pokład, albo będziesz jednym z tych okropnych ludzi, którzy przepychają się pod prąd, usiłując dostać się do swojego bagażu. Takie zachowanie wzbudza zazwyczaj całkiem uzasadnioną niechęć wśród współpasażerów.

Ze względu na czysto ekonomiczne aspekty prowadzenia linii lotniczej, przewoźnicy zwiększają liczbę siedzeń i pobierają opłaty za bagaż nadany. To z kolei skłania wielu podróżnych do maksymalnego wykorzystania możliwości bagażu podręcznego. Schowki nad głowami wypełniają się przez to w zastraszającym tempie. I choć nie masz wpływu na działania linii lotniczych, to możesz zadbać o własną wygodę na kilka różnych sposobów:

  • wykup pierwszeństwa wejścia na pokład (jeśli zależy ci na czasie, to zdecydowanie warto wydać nieco więcej pieniędzy na pierwszeństwo wejścia na pokład. Dodatkowo jeśli zrobisz rezerwację grupową i w ten sposób wraz ze znajomymi czy rodziną wejdziecie na pokład, istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że wszyscy znajdziecie miejsce na bagaż. W niektórych liniach lotniczych mających programy lojalnościowe, priorytetowy boarding od razu ci przysługuje. Warto zatem sprawdzić swoje przywileje.)
  • kupienie walizki lub torby, która zmieści się pod siedzeniem (to opcja dla minimalistów. Pod siedzeniem zawsze będziesz miał miejsce, ale musisz przyjąć założenie, że zabierasz ze sobą autentyczne minimum rzeczy. Za to gwarantujesz sobie bezproblemowe wysiadanie i brak konieczności poszukiwania miejsca na bagaż podręczny.)
  • zostaw swój bagaż jak najbliżej wyjścia (jeśli twoje miejsce znajduje się z przodu samolotu – szukaj tam wolnego miejsca, analogiczna sytuacja jeśli będziesz siedział z tyłu. Zabranie swojej walizki po drodze do wyjścia jest zdecydowanie łatwiejsze niż rozpychanie się łokciami torując sobie drogę pod prąd.)
  • poproś o pomoc stewardesę (jeśli twój lot jest wypełniony po brzegi może się okazać, że jedynie obsługa pokładowa będzie w stanie znaleźć miejsce dla twojego bagażu. Zdarza się, że twoja walizka trafi do pierwszej klasy, bo tylko tam będzie miejsce.)

źródło: tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *