Dlaczego fotele w samolotach są zazwyczaj niebieskie?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego fotele w samolotach są zazwyczaj niebieskie? A może nawet nie zwróciłeś na to uwagi, bo stało się to dla Ciebie oczywistym faktem? Okazuje się, że niebieski kolor foteli wcale nie został wybrany przypadkowo. Większość linii lotniczych decyduje się na ten kolor ze względów bezpieczeństwa.

Niebieskie fotele wpływają na bezpieczeństwo

Zdziwiłeś się? W jaki sposób kolor foteli może wpływać na bezpieczeństwo? Głównym celem niebieskiej kolorystyki jest stworzenie jak najbardziej uspokajających warunków. Pasażerowie wsiadając na pokład samolotu jeszcze przed startem mogą czuć się zestresowani małą ilością miejsca i dużą liczbą zupełnie obcych ludzi z którymi trzeba dzielić przestrzeń i czas. Sam fakt przemieszczania się w powietrzu również potrafi wpłynąć na nerwy. Tym samym pasażerowie stają się podatni na różne bodźce i stres, co może stanowić problem dla załogi samolotu. A jak wiadomo, spokojni pasażerowie to bezpieczny lot.

Spokój i czystość – dwa atrybuty błękitu

Kolor niebieski kojarzony jest głównie z zaufaniem, spokojem, odpoczynkiem, opanowaniem i refleksją. To kolor spokojnego morza i czystego nieba, zatem nawet podświadomie wpływa na ludzkie emocje. Właśnie dlatego jest wybierany przez linie lotnicze. Ma ukoić nerwy pasażerów i wprawić ich w stan jak najbardziej zbliżony do relaksu. Patrzenie na błękitny kolor powoduje, że w ludzkim organizmie wydzielają się związki chemiczne redukujące stres i tym samym zmniejszające szanse na pojawienie się agresji.

Niebieski kolor wpływa nie tylko na emocje, ale również obniża tętno i uspokaja oddech. Dodatkowo przypisuje mu się efekt wzbudzania zaufania, na czym korzystają linie lotnicze. Ryanair, British Airways czy American Airlines – wszystkie one korzystają z własnego odcienia błękitu na pokładach swoich samolotów. Oczywiście dodatkową korzyścią z takiej kolorystyki foteli jest to, że nie widać na nich aż tak bardzo brudu. Dzięki temu rzadziej trzeba wymieniać obicia, co obniża koszty utrzymania maszyn. Jak widać, niebieski kolor działa nie tylko na korzyść pasażerów, ale przede wszystkim na korzyść linii lotniczych.

źródło tanie-loty.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *