Cypr – co warto zobaczyć podczas weekendowego wypadu?

Podziwianie naturalnych mostów skalnych, tajemniczych jaskiń i urokliwych klifów, a może bliskie spotkanie ze starożytną historią lub zupełnie nowożytnymi żółwiami morskimi? Wszystkie te atrakcje oferuje Cypr – przepiękna wyspa, na której można spędzić naprawdę niepowtarzalny weekend.

Malownicze kraje śródziemnomorskie są jednymi z najchętniej wybieranych przez Polaków destynacji. Długie lato z niezmiennie piękną pogodą, fascynująca kultura, ciekawe miejsca i sięgająca tysiące lat wstecz historia – wszystko to przyciąga spragnionych odpoczynku turystów. Jednym z takich chętnie odwiedzanych krajów jest Cypr – wyspa o powierzchni 9,3 tys. km², znajdująca się w południowo-zachodniej Europie, we wschodniej części Morza Śródziemnego. Cypr kusi nie tylko perspektywą zwiedzania i plażowania, ale też aktywnego wypoczynku – wyspa składa się bowiem z dwóch pasm górskich, które przypadną do gustu amatorom wspinaczki.

Jak nie wpław, to samolotem
Oczywiście można próbować dotrzeć z Polski na Cypr środkami transportu innymi niż samolot, jednak takie rozwiązanie z pewnością okaże się czasochłonne i męczące. Tym bardziej, że oferta linii lotniczych jest bogata i atrakcyjna. Dogodne połączenie z dowolnego dużego miasta w Polsce można znaleźć w Internecie przy pomocy strony Goeuro.pl – wyszukiwarka podaje informacje o dostępnych połączeniach, a także ich cenach i czasie trwania podróży. Na miejscu funkcjonuje wiele wypożyczalni samochodów – wynajem auta znacznie ułatwi podróżowanie i odwiedzanie miejscowych atrakcji.

Piękno natury i historii
Oczywiście przez weekend trudno dotrzeć do wszystkich ciekawych miejsc na Cyprze, warto więc wybrać te najbardziej interesujące lub te, które najbardziej odpowiadają naszym upodobaniom. Amatorzy przepięknych widoków obowiązkowo powinni zobaczyć Cape Greko, czyli Półwysep Grecki. Urokliwe klify, naturalne mosty skalne, niepowtarzalne jaskinie i najbardziej błękitna woda na całym Cyprze – to niewątpliwie cechy, które przekonają każdego do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Z kolei zwolennicy zwiedzania zabytków z pewnością będą pod wrażeniem Pafos – miasta założonego w IV wieku p.n.e. Słynie ono między innymi z przepięknych mozaik zdobiących podłogi budowli z II i III wieku n.e. Odwiedzając Pafos koniecznie trzeba też zobaczyć Pręgierz św. Pawła, fort wzniesiony przez rodzinę Lusignanów oraz Grobowce Królewskie. Po całodziennym zwiedzaniu warto skosztować miejscowych specjałów w jednej z portowych knajpek – np. grillowanego sera halloumi lub meze.

Spotkanie z żółwiem
Cypr ma wiele do zaoferowania także osobom pragnącym podziwiać dzieła natury – nie tylko ciekawą, śródziemnomorską florę, ale też faunę. Nieopodal Pafos znajduje się plaża Lara – od maja do sierpnia przypływają tu na lęg żółwie morskie: zielone i karetta. Spotkanie z tymi wyjątkowymi gadami odbywa się z dala od zgiełku kurortów – jednakże aby dostać się na plażę konieczne jest pokonanie krętej, wyboistej drogi bez oznaczeń. Więcej informacji o atrakcjach na Cyprze można znaleźć na stronie http://www.visitcyprus.com, dostępnej m.in. w języku angielskim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *