Condor Airlines w polskich rękach. Wielka transakcja Polskiej Grupy Lotniczej

Właściciel PLL LOT z przytupem wchodzi na niemiecki rynek lotniczy. Polska firma przejmuje właśnie linie Condor Airlines. Był to łakomy kąsek – linie należały wcześniej do biura podróży Thomas Cook, które upadło we wrześniu 2019 roku.

O przejęciu Condora poinformował oficjalnie w piątek prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Tym samym potwierdzają się wcześniejsze doniesienia money.pl.

Jak donosi dziennikarz Marcin Makowski, Milczarski przekonywał podczas konferencji prasowej, że do przejęcia Condor Airlines przyczyniła się Strategia Zrównoważonego Rozwoju, czyli jedno ze sztandarowych haseł Mateusza Morawieckiego.

PGL to właściciel PLL LOT i kilku spółek obsługujących nasze narodowe linie. Z kolei Condor Airlines to spore linie czarterowe – mają 35 samolotów, przewożących 7 mln pasażerów rocznie. To firma niemiecka, dysponująca całkiem sporą flotą. W jej hangarach stoi łącznie 35 samolotów Airbus (A320-200 i A321-200) oraz Boeing (757-300 w wersji 1 i 2 i 767-300ER).

Przewoźnik lata do ok. 80. miejsc na świecie zlokalizowanych na wszystkich kontynentach, poza Australią. Siedziba Condor Airlines znajduje się we Frankfurcie nad Menem. To największa wakacyjna linia lotnicza w Niemczech.

Niemieckie media informowały wcześniej, że linią mogą być zainteresowane jeszcze dwa podmioty w tym amerykański fundusz inwestycyjny. Polska oferta była jednak najatrakcyjniejsza.

– To wielka szansa dla LOT-u i PGL. Niemiecki rynek daje ogromne możliwości rozwoju, choć mamy świadomość, że nie jesteśmy jedyni w tym postępowaniu – mówił money.pl informator zbliżony do sprawy.

Polska Grupa Lotnicza powstała w styczniu 2018 roku. Kapitał zakładowy wynosi niemal 2,6 mld zł. Jej zadaniem jest konsolidacja aktywów Skarbu Państwa na rynku lotniczym. Zarządza przede wszystkim spółką PLL LOT.

Oprócz niej do PGL należą: LOT Aircraft Maintenance Services (zajmująca się obsługą techniczną samolotów), LS Airport Services (usługi lotniskowe i obsługa naziemna) i LS Technics (obsługa liniowa i bazowa oraz szkolenia).

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *