Ciasnawo! Kolejne nowe samoloty Ryanaira będą zabierały na pokład aż 230 pasażerów!

Irlandzka linia wstępnie złożyła zamówienie na Boeingi 737 MAX 10, jednak transakcja będzie sfinalizowana dopiero wtedy, gdy zakończy się globalne uziemienie MAX-ów. Dla irlandzkiej linii jest to bardzo ważna decyzji – MAX-y 10 w najciaśniejszej konfiguracji zabierają na pokład aż 230 pasażerów.

O planach irlandzkiej linii poinformował prezes Ryanaira, Michael O’Leary.

– Prowadzimy dyskusje z Boeingiem. Złożyliśmy im już ofertę na zamówienie nowych MAX-ów 10 w konfiguracji na 230 foteli – powiedział O’Leary.

Jak dodał, ma nadzieję, że Ryanair znajdzie się “na początku kolejki” przy dostawach nowych samolotów, choć transakcja zostanie sfinalizowana dopiero w momencie, gdy zakończy się globalne uziemienie MAX-ów.

Dla Ryanaira to oczywiście poważny problem, bo przewoźnik miał przed tym sezonem letnim otrzymać 55 Boeingów 737 MAX 200. Tak się jednak nie stało, a obecnie irlandzka linia liczy, że pierwsze MAX-y odbierze we wrześniu lub październiku. Nowe samoloty będą zabierać na pokład 197 pasażerów, czyli o 8 więcej niż obecnie użytkowane przez Ryanaira Boeingi 737-800. Z kolei model MAX 10 będzie miał tych foteli aż o 41 więcej od obecnie użytkowanych przez Ryanaira samolotu.

Oczywiście, do momentu, gdy Ryanair otrzyma pierwsze MAX-y 10, jest jeszcze daleka droga. Samolot wciąż jest w fazie testów technicznych – pod koniec listopada w Renton Boeing po cichu pokazał pierwszy model. Pierwszy testowy lot samolot ma wykonać w najbliższych tygodniach. Boeing chwali się, że MAX 10 już cieszy się sporą popularnością wśród przewoźników: obecnie Amerykanie mają zamówienia od 20 linii lotniczych na 550 samolotów (nie wliczając zamówienia Ryanaira).

Gwoli ścisłości dodajmy też, że tak dużymi samolotami już od kilku lat dysponuje największy low-costowy rywali Ryanaira w naszym regionie, czyli Wizz Air. W jego flocie są więc Airbusy A321, które zabierają na pokład 230 pasażerów, a także A321neo, gdzie maksymalna liczba pasażerów jest jeszcze większa – taki samolot pomieści aż 239 osób.

Przypomnijmy też, że jednocześnie szef Ryanair prowadzi rozmowy z Airbusem w sprawie dużego zamówienia dla linii Lauda – w grę ma wchodzić zamówienie na 100 modeli A320 i A321.

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *